Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nowoczesną, autonomiczną łódź „Hornet”. Jest odpowiedzią na rosnące potrzeby monitorowania instalacji krytycznych, takich jak morskie farmy wiatrowe, co jest szczególnie istotne w kontekście bezpieczeństwa energetycznego kraju. Łódź, zaprojektowana w całości w Polsce, stanowi wyjątkowe osiągnięcie technologiczne, które jest znacznie tańsze niż zagraniczne odpowiedniki.
Prace nad projektem rozpoczęły się w 2020 roku w ramach programu Horyzont 2020, który wspiera badania i innowacje. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Łukasza Kulasa opracował zarówno specjalistyczną aparaturę, jak i oprogramowanie, tworząc w pełni autonomiczny system.
– Sercem „Horneta” jest autorski system superszybkiego przetwarzania informacji z zaawansowanych urządzeń i sensorów, który precyzyjnie wykrywa obiekty na powierzchni wody, a także to, co jest pod powierzchnią – tłumaczy dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. PG z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych PG. – Wszystkie dane są gromadzone, analizowane i przetwarzane w komputerze pokładowym, co umożliwia systemowi podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym. W przypadku natrafienia na nieoczekiwaną przeszkodę na drodze łodzi, zainstalowane systemy decyzyjne bezpiecznie ją ominą – dodaje.
Łódź jest wyposażona w kamery, radary i lidary, znane z nowoczesnych samochodów, a także unikalny system decyzyjny, który pozwala omijać przeszkody w czasie rzeczywistym. Wartość prototypu wynosi około 1 miliona euro, jednak koszt produkcji kolejnych jednostek ma być znacznie niższy, wynosząc zaledwie 150-200 tysięcy euro za sztukę. Dla porównania, podobne jednostki na rynkach zagranicznych kosztują od 1,5 do 2 milionów euro.
„Hornet” wzbudził już zainteresowanie wśród wielu podmiotów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które dostrzegają w nim ogromny potencjał komercyjny. Prezentacja odbyła się 23 października 2024 r. na Wyspie Sobieszewskiej. Była to okazja do podsumowania testów łodzi i pokazania jej możliwości.
– Nasza uczelnia odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji Polski, której jednym z najważniejszych elementów jest budowa morskich farm wiatrowych na wodach polskiego Bałtyku. Współpracujemy z podmiotami odpowiedzialnymi za ich budowę, dzielimy się wiedzą, ale także gotowymi rozwiązaniami, takimi właśnie jak prezentowany dziś „Hornet”, służący ochronie instalacji offshore – tłumaczył prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Łódź „Hornet” znajduje również zastosowanie w sektorze obronnym. Została włączona do programu NATO DIANA, który promuje wdrażanie innowacyjnych technologii w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczególną uwagę zwraca zastosowany w łodzi system komunikacji bezprzewodowej, który dzięki inteligentnym antenom zwiększa odporność na zakłócenia radiowe.
– W przypadku interferencji radiowych anteny są w stanie szybko wzmocnić sygnały pożądane i wytłumić zakłócenia – tłumaczy prof. Kulas.






fot: Politechnika Gdańska