Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Wzrost przeładunków drewna w Porcie Szczecin – Świnoujście

Wyniki Portów Szczecin i Świnoujście po trzech kwartałach 2024 roku utrzymują się na stabilnym poziomie. Wartości zbliżone do zeszłorocznych odnotowano m.in. w przeładunkach drobnicy – zarówno promowej, jak i całego tego sektora ładunkowego. Ważne z punktu widzenia kraju surowce, takie jak LNG, utrzymują swoje wyniki na stałym poziomie.

Port Szczecin odnotował duży wzrost w przeładunkach drewna. W wynikach drugiego kwartału br., przeładunki tego surowca wzrosły o ponad 60% rok do roku, by teraz odnotować wzrost na poziomie aż 94,5%.

Koniec trzeciego kwartału

Wykonanie przeładunków po trzech kwartałach wyniosło 23,9 tys. ton. W stosunku do ubiegłego roku, trzeci kwartał zakończył się różnicą na poziomie -11,4%. Istotny wpływ na spadki przeładunków, miał przede wszystkim węgiel – w tej grupie ładunkowej odnotowano rok do roku blisko 62% spadku. Niższe wyniki dotyczą także przeładunków zboża oraz paliw. 

– Odnoszenie obecnej sytuacji do poprzedniego roku jest obarczone pewnym błędem, wynikającym z nadzwyczajnych wartości przeładunków węgla w latach 2022 i 2023, co było spowodowane sytuacją geopolityczną i zmianą łańcuchów dostaw, a to z kolei wynikało z pilnej potrzeby uzupełnienia niedoborów tego surowca – tłumaczy Jarosław Siergiej, prezes ZMPSiŚ. Obecnie sytuacja normuje się i podlega już typowym trendom rynkowym oraz relacji popytu i podaży.

– Zauważamy powrót do wartości przeładunków zbliżonych do roku 2021. – Ta tendencja jest widoczna m.in. w średniej wartości przeładunków dobowych – wyjaśnia prezes. 

Wyniki polskich portów skomentował na platformie X Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury:

Zyski portów w górę! Porównując rok do roku, zysk netto wzrósł w: Porcie Gdańsk o 30,25 mln (+17%) Porcie Gdynia o 20,43 mln (+23%) Porcie Szczecin-Świnoujście o 22,37 mln (+25%). Są to naprawdę dobre dane, które pokazują, że oddanie portów w ręce fachowców, co zapowiadałem, przynosi konkretne efekty. Jeżeli chodzi o przeładunki, wyłączając węgiel, który poprzednia władza sprowadzała w nadmiernych ilościach, również jest dobrze. Polskie porty w sumie w przeładunkach odnotowały delikatny wzrost.

Fot.: ZMPSiŚ S.A.

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie