Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz ze Stowarzyszeniem Kobiety Żeglują rozpoczynają wspólną misje na rzecz dziedzictwa morskiego i aktywizacji kobiet w żeglarstwie

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Stowarzyszenie Kobiety Żeglują zawiązały niezwykle ważną współpracę, której celem jest wspólne działanie na rzecz ochrony morskiego dziedzictwa i promowania aktywności kobiet w żeglarstwie. W ramach podpisanego listu intencyjnego obie strony zobowiązały się do organizowania wydarzeń i projektów edukacyjnych, które przybliżą historię polskiego żeglarstwa, a szczególnie sukcesy polskich żeglarek.

Cieszące się rosnącym zainteresowaniem społeczeństwa inicjatywy edukacyjne, kulturalne i sportowe, będą promować osiągnięcia polskich żeglarzy, ze szczególnym naciskiem na kobiety w tej dziedzinie. To wyjątkowe partnerstwo pozwoli na wspólne tworzenie wydarzeń, szkoleń i warsztatów, które podkreślą rolę kobiet w polskiej historii żeglarstwa oraz aktywizują nowe pokolenia żeglarek.

W centrum tej współpracy stoi historyczny jacht Mazurek, który połączył Muzeum i Stowarzyszenie. Jacht ten ma ogromne znaczenie nie tylko dla polskiego żeglarstwa, ale także dla światowej historii. To na nim kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, jako pierwsza kobieta na świecie, samotnie opłynęła kulę ziemską w latach 1976–1978. Ten historyczny wyczyn zapisany jest złotymi zgłoskami w historii polskiego i światowego żeglarstwa, a sam Mazurek pozostaje symbolem odwagi i determinacji.

Jacht Mazurek został zaprojektowany i zbudowany w Gdańskiej Stoczni Jachtowej STOGI (obecnie Stocznia Jachtowa im. J. Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku). Jego głównym konstruktorem był Wacław Liskiewicz, mąż Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. Jacht powstał na bazie kadłuba typu Szmaragd III i wykonany został z laminatu poliestrowo-szklanego, otrzymując oznaczenie Conrad 32. Jego chrzest odbył się 21 grudnia 1975 roku, a od 2022 roku Mazurek znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, które nabyło go dzięki finansowemu wsparciu Towarzystwa Przyjaciół NMM.

Nowa współpraca Narodowego Muzeum Morskiego ze Stowarzyszeniem Kobiety Żeglują to nie tylko promocja historii polskiego żeglarstwa, ale także inspiracja dla kobiet, aby aktywnie uczestniczyły w żeglarstwie. Wspólne projekty edukacyjne i wydarzenia mają na celu pokazać, że żeglarstwo nie ma barier płciowych, a każdy, kto ma pasję i odwagę, może osiągać w nim sukcesy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia nadchodzących wydarzeń organizowanych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Stowarzyszenie Kobiety Żeglują – to wyjątkowa okazja, aby poznać nie tylko bogate dziedzictwo morskie, ale także inspirujące historie kobiet, które przyczyniły się do rozwoju polskiego żeglarstwa.

fot. Autorstwa Wojciech Samoliński/arch. Pomorskiego Związku Żeglarskiego – https://zeglarski.info/wp-content/uploads/2017/05/Krystyna-Chojnowska-Liskiewicz-Mazurek-Wojciech-Samolinski.jpg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90211297

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie