Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Ekspercka debata o gospodarce wodnej w Krakowie

W dniach 4-6 września Kraków stał się gospodarzem III edycji Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Patronem wydarzenia zostało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W wydarzeniu, obok reprezentantów administracji samorządowej, spółek wodociągowych, przedsiębiorstw czy ośrodków naukowych, wzięli udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wody Polskie reprezentowali Marta Barszczewska – Dyrektor Departamentu Inwestycji i Renaturyzacji, Wojciech Kozak – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Radosław Radoń – Zastępca Dyrektora RZGW w Krakowie oraz Paulina Pierzchała – Rzeczniczka Prasowa Wód Polskich. 

Eksperci Wód Polskich w merytorycznej dyskusji o gospodarce wodnej

Marta Barszczewska wygłosiła prezentację na temat opracowanego przez Wody Polskie poradnika dla miast, który ułatwia identyfikację obszarów problemowych z uwagi na wody opadowe, wymagających interwencji na terenach zurbanizowanych.

– Wychodząc naprzeciw prośbom zgłaszanym przez samorządy, jak również mając na względzie niedostateczną wiedzę w obszarze diagnozy obszarów zagrożonych powodziami miejskimi, a także dążąc do promowania jednolitych praktyk w obszarze zagrożenia powodzią w naszym kraju, przygotowaliśmy praktyczny materiał w postaci poradnika dla miast. Zawiera on szczegółowe podejście metodyczne do wyznaczenia obszarów zagrożonych wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych. Metodyka została przygotowana w oparciu o przeprowadzone analizy pilotażowe dla dwóch wybranych miast na terenie naszego kraju: Nowego Sącza i Puław – zaznaczyła Marta Barszczewska.

Wojciech Kozak wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości taryfikacji usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz kierunkom zmian kwestii regulacji taryfowych. Ważnym elementem debaty było omówienie dotychczasowych doświadczeń i stanu prawnego, a także przewidywanej roli Wód Polskich w znowelizowanej ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Wojciech Kozak uczestniczył także w sesji poświęconej komunikacji i edukacji, podczas której poruszył temat komunikacji w sytuacjach kryzysowych na przykładzie RZGW w Krakowie.

– W dobie Internetu i mediów społecznościowych, błyskawiczna reakcja na sytuacje kryzysowe jest kluczowa. Kryzysy, takie jak powodzie, susze czy zanieczyszczenia rzek, pojawiają się nieoczekiwanie, dlatego komunikacja w takim przypadku musi być starannie zaplanowana i gotowa do wdrożenia w każdym momencie. W RZGW w Krakowie wykorzystujemy narzędzia komunikacyjne, współpracując z innymi służbami, aby minimalizować skutki kryzysów i zapewnić skuteczne zarządzanie gospodarką wodną w regionie – podkreślił Wojciech Kozak

Radosław Radoń opowiedział o wymianie doświadczeń i współpracy z organizacjami ekologicznymi przy realizacji zadań ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska naturalnego. Podkreślił, że dobrym przykładem takiej współpracy są już zrealizowane inwestycje suchych zbiorników na Malinówce czy modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie. Zapowiedział również realizację wspólnych projektów, takich jak renaturyzacja rzeki Dłubni czy ochrona przeciwpowodziowa zlewni Prądnika.

Paulina Pierzchała zabrała głos w sesji dotyczącej komunikacji i edukacji, gdzie wskazywała na ważną rolę edukacji wodnej w dobie współczesnych wyzwań związanych z zarządzaniem wodami.

– Musimy sobie uświadomić, że osiągnięcie i utrzymanie dobrego stanu wód to nasza wspólna odpowiedzialność, a od nawyków jakie w sobie wykształcimy, zależy ilość i jakość wody dostępnej zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń. Dlatego w obliczu rosnących wyzwań związanych z zarządzeniem wodami edukacja wodna staje się jednym z fundamentów strategii służącej ochronie zasobów wodnych. Już od kilku lat niezmiennie edukujemy, m.in. w ramach bezpłatnego ogólnopolskiego programu „Aktywni Błękitni”, skierowanego do szkół. Właśnie ruszyliśmy z naborem do jego kolejnej edycji – podsumowała Paulina Pierzchała.

O kongresie

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej to wydarzenie kładące nacisk na znaczenie wód opadowych w zarządzaniu bezpieczeństwem powodziowym oraz potrzebę zintegrowanego i kompleksowego podejścia do obu tematów. Kongres stanowi miejsce wielopłaszczyznowej eksperckiej dyskusji, a jego zasadniczym elementem jest wskazywanie dobrych praktyk i dzielenie się wiedzą. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo INŻYNIERIA.

źródło/ fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie