Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

30 sierpnia1939 r. – przebazowanie do brytyjskich portów trzech polskich niszczycieli ORP

W godzinach rannych 30 sierpnia 1939 r. Dowódca Floty kontradm. Józef Unrug, odebrał rozkaz marszałka Rydza-Śmigłego, który brzmiał: „Peking wykonać!”. Tym samym w fazę realizacji wszedł plan przebazowania do brytyjskich portów trzech polskich niszczycieli ORP: „Błyskawica”, „Grom” i „Burza”. O godzinie 14.15 okręty pod komendą dowódcy dywizjonu kmdr por. Romana Stankiewicza opuściły Gdynię.

„Peking” miał służyć wycofaniu okrętów wobec wysokiego prawdopodobieństwa szybkiego ich zniszczenia podczas spodziewanej wojny z Niemcami. Okręty miały przejść do portów brytyjskich i wraz z Brytyjczykami prowadzić działania przeciwko III Rzeszy.

ORP: „Błyskawica”, „Grom” i „Burza” przeszły przez Bałtyk, ale zostały wykryte przez niemiecki okręt podwodny i patrolowiec na północ od Rozewia. Na wysokości Bornholmu zespół był śledzony przez niemieckie niszczyciele, a po wejściu do cieśniny Sund, napotkał nocą niemiecki krążownik „Königsberg”, niszczyciel oraz dwa torpedowce. Pomimo ogłoszenia alarmu bojowego na polskich okrętach obyło się bez starcia

By zmylić Niemców okręty skierowały się w stronę wybrzeży Norwegii, a nocą z 31 sierpnia na 1 września zmieniono kurs na Wielką Brytanię. O godz. 9.25 załogi dowiedziały się z radia o wybuchu wojny, a już o 12.58 polskie okręty spotkały się z brytyjskimi niszczycielami HMS „Wanderer” i „Wallace”. Polski dywizjon o godz. 17.37 zakotwiczył na redzie portu w Edynburgu.

Odejście polskich kontrtorpedowców na Zachód było słuszną decyzją, dzięki temu polskie okręty uczestniczyły w działaniach u boku Royal Navy i uchroniono je od niewątpliwego szybkiego zniszczenia.

Źródło Polska Morska z mediów fot. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie