Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra Historia

Ponad 22 tysiące gości w 3 miesiące. Gdański Żuraw po remoncie przyciąga tłumy

Po trzech miesiącach od zakończenia remontu, Żuraw jest jednym z najgorętszych punktów turystycznych na Pomorzu. W ciągu zaledwie 90 dni odwiedziło go ponad 22 tysiące gości. Średnio każdego tygodnia do Żurawia przychodzi około 1700 osób, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów z różnych zakątków świata. Ta imponująca liczba nie tylko podkreśla popularność Żurawia, ale również ukazuje jego nowe, atrakcyjne oblicze.

Żuraw w nowej odsłonie zachwyca

W zwiedzaniu Żurawia towarzyszymy Iwonie i Rafałowi z Jaworzna. Turyści ze Śląska, aby zobaczyć jedną z ikon Gdańska po modernizacji, przemierzyli ponad 500 kilometrów. Czy było warto? – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak pięknie został odrestaurowany. W szczególności zachwyciły nas odtworzone w najdrobniejszych szczegółach historyczne pomieszczenia, które nawiązują do XVII-wiecznych obrazów. Zabytkowe eksponaty, takie jak oryginalne monety, meble, naczynia oraz miary i wagi, zostały wkomponowane w aranżację wystawy jako przedmioty codziennego użytku – zauważa turystka Iwona.

Zwiedzanie w towarzystwie wirtualnego przewodnika

Goście doceniają również zastosowanie nowoczesnych technologii, wśród nich  wirtualny przewodnik po XVII-wiecznym gdańskim porcie pod postacią gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa. – Nigdzie wcześniej nie spotkałem się z sytuacją, aby to awatar omawiał tematykę każdej z sekcji wystawy. Co ciekawe, wchodzi on w interakcję, zapraszając osoby do podejścia bliżej i posłuchania jego historii – opowiada turysta Rafał. Oprócz Hansa Krossa na ekspozycji spotkać można również pana palowego – urzędnika pobierającego cło od przywożonych do miasta towarów oraz karczmarza – właściciela tawerny. Obie postaci są wykreowane technologią trójwymiarowych, ruchomych hologramów i obok mappingu 3D, ekranów panoramicznych i stanowisk interaktywnych, są jednymi z licznych multimediów wzbogacających wystawę „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska”.

Dlaczego warto odwiedzić Żuraw?

Żuraw to nie tylko ikoniczny element gdańskiej architektury, ale także ważny fragment historii miasta. Jako jeden z najstarszych dźwigów portowych w Europie odgrywał kluczową rolę w rozwoju Gdańska i jego portu. Po ostatnim remoncie odwiedzający mają możliwość nie tylko podziwiania jego zabytkowej formy, ale także zapoznania się z nowoczesną wystawą i eksponatami, które przybliżają historię oraz technikę używaną w dawnych czasach. Bilet wstępu: normalny – 23 zł, ulgowy – 17 zł, w środy wstęp jest bezpłatny. Więcej na nmm.pl.

Zespół autorski wystawy „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska”: Patryk Klein, Jadwiga Klim, Radosław Paternoga, Wojciech Ronowski, dr Marcin Westphal


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Żuraw po remoncie – widok z Wyspy Ołowianki, lipiec 2024. Fot. Łukasz Grygiel

Źródło, fot. NMM

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie