Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty Turystyka

ZMPK Zaprasza do skorzystania z oferty Portu Pasażerskiego

Być w Kołobrzegu i nie odwiedzić Portu Pasażerskiego? Niemożliwe! Kierunek wyznacza latarnia morska, a na miejscu oczy cieszy widok cumujących tu statków białej floty i 50 – metrowe koło widokowe.

Sezonowe, ogromne koło, z którego rozpościera się wyjątkowy widok na port i Bałtyk, przyciąga m.in. tych, którym marzy się najpiękniejsza, pamiątkowa fotografia z kurortu.

Jednostki, które zapraszają w rejsy po Bałtyku, cumują głównie przy Nabrzeżu Pilotowym. Jest ich wiele, więc największą z nich – katamaran Jantar, znajdziemy w miejscu, w którym zaczyna się już Nabrzeże Węglowe Portu Handlowego.

W 2004 r. za sprawą kołobrzeskich właścicieli (Kołobrzeska Żegluga Pasażerska), katamaran został poddany całkowitej przebudowie i modernizacji. Przez lata, to właśnie za sprawą Jantara, Kołobrzeg miał bezpośrednie połączenie z duńskim Bornholmem. Rejsy zakończyła pandemia. Teraz Jantar zaprasza za to w rejsy po redzie portu, również na zachód słońca. Trwają 1,5 godziny i obfitują w dodatkowe atrakcje.

Przy Nabrzeżu Pilotowym cumują trzy statki, stylizowane na historyczne jednostki, które powstały na bazie kutrów rybackich. Wypływają w rejsy trwające około 40 minut. Viking działa na wyobraźnię drewnianymi burtami z tarczami, rzeźbą smoka na dziobie i atrapami wyposażenia skandynawskich żeglarzy – wojowników.

Santa Maria budzi skojarzenia z największym z trzech statków Krzysztofa Kolumba, które słynny żeglarz i odkrywca wykorzystał podczas swojej pierwszej wyprawy, w poszukiwaniu zachodniej drogi morskiej do Azji w 1492 roku.

Pirat także ma przeszłość rybacką. Pływał niegdyś jako kuter Dar-151. Po przebudowie uzupełnia ofertę statków żeglugi redowej.

Jedyną, całoroczną jest statek Monika III. W pierwszy rejs wypłynął z Kołobrzegu 15 lipca 1995 roku. Na pokładzie znajduje się bar, dyskoteka i salon główny.

Przy nabrzeżu znajdziemy także kuter do zwalczania okrętów podwodnych. Został zbudowany w 1982 roku. Służył najpierw w Morskiej Brygadzie Okrętów Pogranicza, a po 1991 roku wchodził w skład 16 dywizjonu Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych w Kołobrzegu. Można go zwiedzać.

Fot. Karol Skiba
https://zpmkolobrzeg.pl

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie