Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Woda wyrzuciła niezwykle rzadki gatunek. „Jak wygrana na loterii

Wieloryb wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii to niezwykle rzadki gatunek. Jak do tej pory na świecie widziano tylko sześć osobników i żaden z nich nie był żywy. Zdaniem naukowców jest to wielkie odkrycie. To, że zwłoki zwierzęcia są w dobrym stanie, zostało porównane do wygranej na loterii. 

Naukowcy cieszą się, że ciało ssaka jest w dobrym stanie. Dzięki temu po raz pierwszy będą mogli zrobić sekcję tego gatunku – dziobowala łopatozębnego.

Wszystkie osobniki, które woda wyrzuciła na brzeg w ostatnich dziesięcioleciach, nie nadawały się do takich badań. 

Naukowcy sprawdzą DNA wieloryba

W pierwszej kolejności naukowcy przyjrzą się DNA wieloryba. Sprawdzą też zawartość jego żołądka. Wyniki mają odpowiedzieć na pytania o zwyczaje dziobowali i wielkość ich populacji. Badacze chcą się również dowiedzieć, dlaczego to tak rzadko występujący gatunek. 

Dziobowale zostały opisane 140 lat temu, wyłącznie na podstawie dolnej szczęki i dwóch zębów. Odnalezienie całego wieloryba w dobrym stanie naukowcy porównują do wygranej na loterii.

4 lipca mieszkańcy regionu Otago poinformowali urzędników departamentu odpowiedzialnego za ochronę narodowego dziedzictwa naturalnego i kulturalnego (Department of Conservation), że na brzeg u ujścia rzeki Taiari wyrzucony został pięciometrowy wieloryb.

Funkcjonariusze ustalili, że mają do czynienia z niezwykle rzadkim okazem. Stwierdzono, że zwierzę niedawno straciło życie.

– Wiemy bardzo mało o tych stworzeniach. Bardzo trudno jest prowadzić badania nad ssakami morskimi, jeśli nie widzi się ich na morzu. To trochę jak igła w stogu siana. Nie wiadomo, gdzie szukać – powiedziała Associated Press News Hannah Hendriks, doradca techniczny ds. morskich w DOC.

źródło: polskieradio24.pl

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie