94 lata temu w Gdyni odbył się chrzest „Daru Pomorza”, a na statku po raz pierwszy podniesiono polską banderę. „Dar Pomorza” to jeden z symboli II Rzeczpospolitej, na którym kształciło się wiele pokoleń polskich żeglarzy.
Fregatę zwodowano w stoczni „Blohm und Voss” w Hamburgu w 1910 roku. Żaglowiec najpierw pływał pod banderą niemiecką a po I wojnie światowej został przekazany Francji.
W lipcu 1929 roku przez Komitet Floty Narodowej, przy znacznym wsparciu finansowym polskiej ludności Pomorza, został zakupiony jako okręt szkoleniowy dla Szkoły Morskiej w Gdyni. „Dar Pomorza” zastąpił tym samym inny polski żaglowiec „Lwów”.
Chrzest białej fregaty odbył się 13 lipca 1930 roku. Rodzicami chrzestnymi zostali minister przemysłu i handlu oraz budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwatkowski oraz żona ówczesnego ministra rolnictwa i dóbr narodowych Maria Janta-Połczyńska.
Żaglowiec od początku był symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obecności naszego kraju na morzach i oceanach.
Żeglarz Waldemar Rybicki – który pływał na „Darze Pomorza” – podkreśla, że biała fregata była i jest bardzo ważnym symbolem II Rzeczpospolitej. – Kojarzy się z okresem dla Polski tak ważnym jak budowa Gdyni, jak odzyskiwanie dostępu do morza – powiedział żeglarz.
W latach 1934-35 „Dar Pomorza” pokonał 39 tysięcy mil morskich i opłynął kulę ziemską. W portach, do których zawijał był ambasadorem odrodzonego państwa polskiego, na jego pokładzie odbywały się wydarzenia kulturalne oraz spotkania dyplomatyczne.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rejs białej fregaty został powtórzony przez jej następcę „Dar Młodzieży”.
„Dar Pomorza” został wycofany ze służby w 1982 roku, a rok później na jego pokładzie stworzono muzeum.
Źródło https://radioszczecin.pl fot. UMG