Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia

94 lata temu podniesiono polską banderę na „Darze Pomorza”

94 lata temu w Gdyni odbył się chrzest „Daru Pomorza”, a na statku po raz pierwszy podniesiono polską banderę. „Dar Pomorza” to jeden z symboli II Rzeczpospolitej, na którym kształciło się wiele pokoleń polskich żeglarzy.

Fregatę zwodowano w stoczni „Blohm und Voss” w Hamburgu w 1910 roku. Żaglowiec najpierw pływał pod banderą niemiecką a po I wojnie światowej został przekazany Francji.

W lipcu 1929 roku przez Komitet Floty Narodowej, przy znacznym wsparciu finansowym polskiej ludności Pomorza, został zakupiony jako okręt szkoleniowy dla Szkoły Morskiej w Gdyni. „Dar Pomorza” zastąpił tym samym inny polski żaglowiec „Lwów”.

Chrzest białej fregaty odbył się 13 lipca 1930 roku. Rodzicami chrzestnymi zostali minister przemysłu i handlu oraz budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwatkowski oraz żona ówczesnego ministra rolnictwa i dóbr narodowych Maria Janta-Połczyńska.

Żaglowiec od początku był symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obecności naszego kraju na morzach i oceanach.

Żeglarz Waldemar Rybicki – który pływał na „Darze Pomorza” – podkreśla, że biała fregata była i jest bardzo ważnym symbolem II Rzeczpospolitej. – Kojarzy się z okresem dla Polski tak ważnym jak budowa Gdyni, jak odzyskiwanie dostępu do morza – powiedział żeglarz.

W latach 1934-35 „Dar Pomorza” pokonał 39 tysięcy mil morskich i opłynął kulę ziemską. W portach, do których zawijał był ambasadorem odrodzonego państwa polskiego, na jego pokładzie odbywały się wydarzenia kulturalne oraz spotkania dyplomatyczne.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rejs białej fregaty został powtórzony przez jej następcę „Dar Młodzieży”.

„Dar Pomorza” został wycofany ze służby w 1982 roku, a rok później na jego pokładzie stworzono muzeum.

Źródło https://radioszczecin.pl fot. UMG

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie