Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne Ważne

Marynarka Wojenna obchodziła swoje święto

Finał tegorocznych Dni Morza tradycyjnie zwieńczyło Święto Marynarki Wojennej. Przypadające na ostatnią niedzielę czerwca, wypełnione pięknymi tradycjami, rytuałami i atrakcjami marynarsko-wojskowymi. Gdynia świętowała już od rana.

Święto Marynarki Wojennej nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Główne obchody odbyły się w niedzielę, 30 czerwca. Uroczysty apel z udziałem honorowej asysty wojskowej, salut świąteczny z pokładu „Błyskawicy”, defilada i pokaz musztry paradnej oraz piknik marynarski – to wszystko przyciągnęło do centrum wielu mieszkańców i turystów.

Uroczystości rozpoczęły od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Natomiast o godzinie 11.00 przeniosły się przed pomnik Polski Morskiej. Tam delegacje złożone m.in. z przedstawicieli władz państwowych i samorządowych złożyły kwiaty. Gdynię reprezentowali wiceprezydent Tomasz Augustyniak i przewodniczący Rady Miasta Gdyni – Tadeusz Szemiot.

Następnie goście i mieszkańcy przeszli na nabrzeże Pomorskie przed okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Tam odbył się uroczysty apel, któremu towarzyszyły okolicznościowe przemówienia i życzenia. Tę część obchodów uświetnił również salut świąteczny – 21 wystrzałów armatnich z pokładu ORP „Błyskawica” oraz defilada z wojskową asystą honorową.

Na molo Południowym odbył się piknik marynarski. Wszyscy chętni mogli obejrzeć sprzęt wojskowy, potrenować z żołnierzami, posłuchać muzyki albo zjeść talerz wojskowej grochówki. Możnabyło bezpłatnie wejść do Muzeum Marynarki Wojennej albo zwiedzić któryś z czterech okrętów (ORP „Piorun”, ORP „Orzeł”, ORP „Albatros” i ORP „Błyskawica”).

Tradycja Święta Morza

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te zawsze miały charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały związek ludności polskiej z morzem.

Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.

Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza – lub inaczej Dni Morza –  obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu.

Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów.

Po wojnie święto Marynarki Wojennej zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca – jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło https://www.gdynia.pl fot. Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie