Polski Portal Morski
Aktualności Historia

1 lipca 1959 r. w Gdyni, tłum ludzi oczekiwał przybycia Daru Pomorza z rejsu na Morze Śródziemne.

1 lipca na nabrzeżu basenu Prezydenta tłum ludzi oczekiwał przybycia Daru Pomorza z rejsu na Morze Śródziemne. Dar Pomorza odwiedził m.in. Gibraltar, Messynę i Tunis.

W drodze powrotnej, 22 czerwca w Dover, na statek przybyli przedstawiciele Związku Oficerów Polskiej Marynarki Handlowej w Londynie: kpt. Witold Korsak i kpt. Stefan Mermon – przedwojenni absolwenci Szkoły Morskiej. Celem wizyty było przekazanie komendantowi Daru Pomorza, Kazimierzowi Jurkiewiczowi Sztandar Szkoły Morskiej, wywieziony w 1939 roku z Polski.

Jak trafił do Anglii? Pod koniec sierpnia 1939 roku Mieczysław Dukalski (absolwent szkoły) na rozkaz inspektora Szkoły Morskiej, kpt. Konstantego Maciejewicza zawiózł sztandar do Departamentu Morskiego w Warszawie. Sztandar odebrał kpt. Marynarki Wojennej Stefan Gebethner. Z Polski przez Francję do Anglii przewiózł go dyrektor Departamentu Morskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu – Leonard Możdżeński. Przez lata sztandar przechowywany był w jednej ze skrzyń zdeponowanych w sekretariacie Związku Oficerów Polskiej Marynarki Handlowej w Londynie. W 1958 roku, na walnym zebraniu Związku podjęto uchwałę, że sztandar powinien powrócić do Polski, i gdy w czerwcu 1959 roku Dar Pomorza zawinął do Dover – przekazano sztandar.

Po zacumowaniu Daru Pomorza w Gdyni na pokład weszli przedstawiciele Szkoły oraz przedstawiciele ministerstwa, Urzędu Morskiego, Kapitanatu Portu Gdynia, Polskiego Rejestru Statków – w większości, byli to absolwenci szkoły.

Uroczyste przekazanie sztandaru opisał dziennikarz Dziennika Bałtyckiego, W. Święcicki: „Wiceminister Ocioszyński mówił z nieukrywanym wzruszeniem o powrocie po 20 latach starego sztandaru Szkoły Morskiej do kraju. Nic dziwnego, w roku 1939 był tym, który odpiął sztandar z drzewca u przekazał dyrektorowi Możdżeńskiemu, by wywiózł go z kraju. Wiceminister podkreślił, że sztandar jest cenną pamiątką i stanowi dokument woli wyjścia Polski na morze i wykorzystania go jako nieodzownego czynnika podniesienia dobrobytu narodu.

Następnie kpt. Jurkiewicz przekazał przywieziony z Anglii, a wręczony w imieniu Związku Oficerów PMH – kapitanów Witolda Korsaka i Stefana Mermana, sztandar Szkoły Morskiej wiceministrowi Ocioszyńskiemu. Ten z kolei wręczył pamiątkowy sztandar dyrektorowi Szkoły Morskiej mgr M. Jurewiczowi.

Przywieziony z Anglii sztandar ufundowało w roku 1930 społeczeństwo tczewskie, kiedy Szkoła Morska przenosiła się z tego miasta do Gdyni. Po wojnie Państwowa Szkołą Morska dzieląca się na dwie szkoły w Szczecinie i w Gdyni uzyskała dwa nowe sztandary. Tak więc w chwili obecnej faktycznie Szkoła Morska posiada trzy sztandary.”

Obecnie sztandar Szkoły Morskiej przechowywany jest w Sali Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Oprac. na podstawie:
W. Święcicki, Dar Pomorza powrócił do Gdyni. Stary sztandar Szkoły Morskiej symbolem woli Polski gospodarzenia na morzu, Dz.B, 2.07.1959
M. Sokołowska, J. Stasiak, Słownik biograficzny absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej na uchodźstwie 1940-1945.
Zdjęcia: Sala Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (J. Stasiak), Narodowe Archiwum Cyfrowe, NMM (A. Gałązka).

źródło: Statek-muzeum Dar Pomorza

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie