Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

Świnoujście – Powrót zabytkowych dzwonów z Lubecki do Gdańska

Z inicjatywy Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece trzy zabytkowe dzwony kościelne po ponad 80 latach zostaną zwrócone do Gdańska.

„Wreszcie nadszedł ten moment i 16 maja w porcie w Niemczech odbył się załadunek historycznych dzwonów na prom TT-Line. 17 maja dzwony dotrą do portu w Świnoujściu, skąd będą dalej przewiezione, transportem drogowym do Gdańska. Jesteśmy dumni, że TT-Line, jako armator posiadający główną siedzibę w Lubece w Niemczech,może mieć swój udział w tak wspaniałej inicjatywie” – informuje Aneta Wencel, dyrektor zarządzającyTT-Line Polska.

Dzwony zostały odlane w Gdańsku w 1733 roku i w 1758 roku przez polskich ludwisarzy. Dwa dzwony (mały i średni) pochodzą z Kościoła pw. Bożego Ciała w Gdańsku, trzeci (największy) z Kościoła w Wocławach na Żuławach, reprezentowanego przez Kurię Metropolitarną w Gdańsku. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zdemontowali dzwony z kościołów, aby przetopić je i wykorzystać między innymi do produkcji łusek. Dzwony te trafiły na cmentarzysko dzwonów w Hamburgu, jednakże podczas selekcji przyznano im kategorię „D”, czyli uznano je za dzwony o dużej wartości historycznej, dzięki czemu ocalały. Dwa mniejsze dzwony zamontowano w 1951 roku w kościele w Lubece, w dzielnicy Siems, gdzie przebywało w obozach przejściowych ok.4.000 przesiedleńców z Gdańska. Duży dzwon, uratowany z cmentarzyska przez ostatniego protestanckiego biskupa Gdańska, został zawieszony w kościele luterańskim w Lubece-Kücknitz. Dla przesiedleńców bicie tych dzwonów było wspomnieniem Gdańska. W 2008 roku Kościół św.Michała w Lubece-Siems został zdekonsekrowany, a dzwony wraz z dużym dzwonem na stałe wypożyczono Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece.

Trzy dzwony kościelne z XVIII wieku wracają do Gdańska dzięki porozumieniu Bractw Dworu Artusa w Gdańsku i Lubece, Muzeum Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Niemczech (dotychczasowego właściciela dzwonów), Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku, Kościołowi pw. Bożego Ciała w Gdańsku (prawowitego właściciela mniejszych dzwonów) oraz Kurii Metropolitarnej w Gdańsku.

„Firma TT-Line zaoferowała swoją pomoc, aby bezpiecznie dostarczyć dzwony do Gdańska. Cieszymy się, że to nam powierzono zadanie zadbania logistycznego o tak cenny ładunek. Dzięki temu możemy mieć swój udział w rozwijaniu przyjaźni polsko-niemieckiej” – dodaje Aneta Wencel.

Symboliczne przywitanie dzwonów odbędzie się podczas obchodów Dni Hanzy w Gdańsku w dniu 16 czerwca 2024.

OPIS TECHNICZNY

Dzwony Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku

Mały dzwon
Ton uderzeniowy: fis‘ – 6

Średnica: 48 cm

Waga: 47 kg

Rok odlewu: 1733

Średni dzwon:

Ton uderzeniowy: e‘ – 5

Średnica: 57,5 cm

Waga: 110 kg

Rok odlewu: 1758

Dzwon z parafii Wocławy

Ton uderzeniowy: g – 4

Średnica: 99 cm

Waga: 580 kg

Rok odlewu: 1733

Zobacz podobne

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Ujemne ceny energii elektrycznej w Polsce: Producenci OZE muszą działać

LK

Polskie firmy zrealizują kluczowe elementy projektu FSRU

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie