10 maja to wyjątkowy dzień w kalendarzu Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie tego dnia Terytorialsi w całej Polsce realizowali projekt „Dumni z munduru”, który pozwala żołnierzom spędzić ten dzień w pracy w wojskowych mundurach.
10 maja na ulicach pojawiło się więcej żołnierzy. Bez obaw – tego dnia żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej brali udział w akcji „Dumni z Munduru”. Stanowi on formę uhonorowania i promowania służby wojskowej oraz wzmacniania postaw proobronnych i patriotycznych w społeczeństwie.
Tego dnia żołnierze służący w 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i łączący służbę z nauką lub z pracą mieli możliwość reprezentować formację, przychodząc do swojego miejsca pracy lub szkoły w umundurowaniu wojskowym. Warto tu zaznaczyć, że ochotnicy pełniący służbę w barwach pomorskich Terytorialsów wykonują różne zawody. Są wśród nich m.in. nauczyciele, studenci, wykładowcy, pracownicy gdańskiego lotniska, portu morskiego w Gdyni, ale również… górnicy morscy.
Na platformie i… w Obronie Terytorialnej
Dwóch żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady OT na co dzień pracuje w jedynym polskim przedsiębiorstwie górniczym zajmującym się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego.
– Jesteśmy w pełni dyspozycyjni zarówno w pracy jak i podczas służby wojskowej – mówi Paweł, który na platformie jest strażakiem. – Praca na platformie jest w systemie dwa na dwa tygodnie. W jednym i drugim zapewniamy bezpieczeństwo strategiczne w naszym kraju, dbając o nie i służąc Ojczyźnie. Jako pracownicy platformy posiadamy również mundury górnicze – podkreśla.
– Nasz pracodawca jest dumny, że ma w swoich szeregach żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy mogą szkolić się i być w pełnej gotowości w dzień i w nocy na platformie oraz w wojsku. Akcja „Dumni z munduru” uczy i buduje w nas patriotyzm i dumę, a w lokalnej społeczności poczucie bezpieczeństwa, że są wśród nich żołnierze Obrony Terytorialnej, którzy są zawsze gotowi i zawsze blisko, nawet na Bałtyku – dodaje Michał pracujący na stanowisku wiertacza.
Duma z munduru
Projekt „Dumni z Munduru” to doskonała okazja do pokazania żołnierzy w cywilnym środowisku oraz do rozmów z bliskimi, znajomymi, współpracownikami i przełożonymi na temat służby wojskowej i jej wpływu na życie codzienne. „Dzień dumy z munduru” wpisuje się również w projekt „Pracodawca przyjazny WOT”, promujący przedsiębiorców i pracodawców, którzy zatrudniają Terytorialsów. Jest to także doskonała okazja do podkreślenia znaczenia współpracy między sektorem prywatnym na rzecz umacniania obronności Państwa.
Źródło: https://www.gdynia.pl/ Fot.: Grupa Dokumentowania Działań 7 PBOT