Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

USA głównym eksporterem LNG w 2023 r.

USA były głównym eksporterem LNG w 2023 r., osiągając rekordowy poziom

Eksport skroplonego gazu ziemnego z USA osiągnął w grudniu ubr. rekordowe miesięczne i roczne rekordy, a analitycy twierdzą, że dzięki temu Stany Zjednoczone wyprzedzą Katar i Australię, i staną się największym eksporterem LNG w 2023 r.

Jak wynika z danych rządu USA, Katar był największym eksporterem LNG, a Australia drugim co do wielkości w 2022 r.

Według ekspertów cytowanych przez amerykańskie media, rekordowa produkcja w USA była spowodowana dwoma czynnikami: powrotem Freeport LNG do pełnej obsługi oraz całoroczną produkcją obiektu Calcasieu Pass należącego do Venture Global LNG.

Całoroczny eksport z USA wzrósł o 14,7 proc. do 88,9 mln ton, głównie dzięki przywróceniu pełnej produkcji w instalacji Freeport LNG, która ucierpiała w pożarze w 2022 r., oraz w miarę wzrostu wydajności przetwarzania w innych krajach.

Europa pozostała w grudniu głównym kierunkiem eksportu amerykańskiego LNG – trafiło do niej w tym miesiącu nieco ponad 61 proc. eksportowanego gazu. W listopadzie ubr. 68 proc. eksportu amerykańskiego LNG dotarło do Europy.

Analitycy firmy konsultingowej Rystad Energy twierdzą, że spadek z miesiąca na miesiąc odzwierciedlał wyższe niż normalnie temperatury w Europie i podwyższony poziom magazynowania. Podali, że na początku grudnia europejskie magazyny gazu były zapełnione w około 97 proc.

Azja była w grudniu drugim co do wielkości rynkiem eksportu amerykańskiego LNG, obejmując 26,6 proc. eksportu, w porównaniu z 18,5 proc. w listopadzie. Eksport z USA do Ameryki Łacińskiej wyniósł pół miliona ton, czyli nieco poniżej 6 proc. całkowitego eksportu.

Do tej pory przepływ gazu ziemnego do siedmiu dużych amerykańskich zakładów eksportujących LNG wzrósł w styczniu o około 14,9 mld stóp sześciennych dziennie, w porównaniu z miesięcznym rekordem wynoszącym 14,7 stóp sześciennych w grudniu. 

W 2023 roku głównym kierunkiem, z którego LNG było importowane do Polski były Stany Zjednoczone. Z amerykańskich portów do gazoportu w Świnoujściu wypłynęło 41 statków w ramach zakupów długoterminowych oraz spot. Na drugim miejscu znalazł się Katar z liczbą 19 dostaw. Po jednym transporcie trafiło do świnoujskiego gazoportu z Trynidadu i Tobago oraz Gwinei Równikowej. .

Grupa Orlen poinformowała, że w 2023 r. do Świnoujścia dotarły 62 dostawy skroplonego gazu ziemnego, czyli o cztery ładunki więcej niż w roku poprzednim. Intensyfikacja importu surowca drogą morską pozwoliła na zwiększenie wolumenu dostaw w 2023 r. do ok. 4,66 mln ton LNG. Oznacza to pełne wykorzystanie zarezerwowanej przepustowości polskiego gazoportu.

Źródło Polska Morska

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie