Dzisiaj kolejny artykuł związany z ochroną środowiska wodnego w naszym regionie. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska- Szczecin leży nad morzem”.
Inwestycje infrastrukturalne to nie wszystko, jeśli byłyby przeprowadzane bez szczególnej dbałości o mieszkańców i środowisko.
Do jednych ze wzorowo przeprowadzonych inwestycji w naszym kraju należy projekt modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m, zrealizowany w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Projekt został zrealizowany w ramach unijnego Programu Operacyjnego ”Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Jego całkowita wartość wynosiła ok. 1,9 mld złotych.
Przy okazji pogłębienia toru wodnego konieczne było wydobycie niemal 40 mln m3 urobku. Podczas prac wydobyto również wiele zalegających śmieci, konstrukcji, wraków i zabytków, takich jak chociażby średniowieczny miecz z XII-XIV w.
Dlatego pogłębienie toru wodnego to nie tylko dostęp do naszych portów dla statków o zanurzeniu do 11m, ale również czystszy zalew i rzeka.
Decyzja o wykorzystaniu refulatu do utworzenia dwóch wysp na Zalewie Szczecińskim była strzałem w dziesiątkę. W chwili podejmowania decyzji o utworzeniu pól refulacyjnych nikt jeszcze nie spodziewał się, że na wyspach pojawią się gatunki ptaków, których od lat nie widziano w naszym regionie.
Na jednej z wysp pojawiły się Szablodzioby, co w świecie ornitologii zostało uznane za ogromną sensacje.
Inwestycje to nie zawsze tylko koszty środowiskowe.

Fot.: Damian Kryj