Polski Portal Morski
Inne Offshore

Polsko-duńska współpraca przy recyklingu turbin wiatrowych

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisali umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych – poinformowali obaj sygnatariusze umowy na swych stronach internetowych.

Na podstawie zawartej umowy Ørsted przekaże Instytutowi materiał badawczy, czyli próbki zużytych łopat morskich turbin wiatrowych, które Instytut wykorzysta do prowadzenia rozpoczętych w 2022 roku badań nad gospodarką o obiegu zamkniętym morskich turbin wiatrowych.

W ramach kierunku badawczego „Zielona, Niskoemisyjna Gospodarka” oraz programu „Morska Energetyka Wiatrowa” Łukasiewicz – Instytut Elektryczny prowadzi prace nad recyklingiem łopat turbin wiatrowych. Projekt jest realizacją idei zrównoważonego rozwoju.

„W 2022 roku rozpoczęliśmy projekt badawczy którego celem jest opracowanie metody cyrkularnego zagospodarowania odpadu powstającego z poeksploatacyjnych łopat turbin wiatrowych. Dotychczas łopaty były utylizowane poprzez spalanie z emisją toksyn lub składowane w glebie, co – bez względu na sposób – ma szkodliwy wpływ na środowisko i w żaden sposób nie ma znamion działania rentownego. Projekt realizowany w Łukasiewicz – IEL koncentruje się na metodzie bezodpadowego recyclingu łopat i zagospodarowaniu surowca wtórnego do wyrobu produktów serwisowych i wyposażenia nowobudowanych jednostek, bądź jednostek wciąż będących w eksploatacji” – powiedział Sebastian Wydra, dyrektor generalny Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki.

W 2021 roku firma Ørsted ogłosiła, że żadna zużyta łopata turbiny wiatrowej nie trafi na wysypisko, ale zostanie ponownie wykorzystana lub poddana recyklingowi. Obecnie firma twierdzi, że odzyskuje 95 procent materiałów z turbin wycofanych z eksploatacji.

Polska jest jednym ze strategicznych rynków dla Ørsted, który w warszawskim biurze zatrudnia ponad 650 osób, a wśród nich specjalistów z IT, którzy pracują nad bezpieczeństwem i innowacyjnymi rozwiązaniami dla morskich farm wiatrowych, czy też inżynierów rozwijających projekty na całym świecie.

Ørsted wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną rozwija obecnie morską farmę wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW w polskiej części Morza Bałtyckiego.  Koszt całego projektu szacowany jest na ok. 40 mld zł.

Źródło Polska Morska fot. Pixabay

Zobacz podobne

Projekt: ETS w lotnictwie i transporcie morskim, nowy katalog celów klimatycznych

Prezes PZŻ Holc: pasja pozostała, doszło doświadczenie, a na siły nie narzekam [WYWIAD]

Paulina Ledzinska

Książe Koronny Norwegii Haakon w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie