Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ochrona obiektów infrastruktury krytycznej

Trzeba wzmóc czujność, nie panikować, a ochronę obiektów infrastruktury krytycznej przekazać profesjonalistom – uważa generał Roman Polko. W ten sposób skomentował też zabezpieczenie terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

– W szczegóły nie będę wchodził. Pilnowałem kiedyś mostu w Kosowie, a przejęliśmy obiekt od Francuzów, którzy nie do końca dawali sobie tam radę… Jakby pan wszedł na ten obiekt przez nas szczelnie chroniony, to nie zobaczyłby pan żadnego żołnierza, a oni tam byli. – wspomina gen. Polko.

Roman Polko badał także zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w Warszawie. W jego ocenie, często sprawy tego typu są oddawane emerytom, którzy nie generują etatów.

– Jeden z wniosków, jaki wysunęliśmy podczas badań, które realizowaliśmy w ramach rady bezpieczeństwa i obronności, to niestety refleksja, że bardzo często za infrastrukturę krytyczną na poziomie województwa, powiatu czy miasta odpowiadają ludzie, którzy nie spełnili się w administracji i przesunięto ich na takie stanowiska. Ten sposób myślenia trzeba zmienić – podkreśla gen. Polko.

Do tzw. infrastruktury krytycznej zaliczamy m.in. sieci energetyczne, elektrownie, rafinerie czy też wodociągi.

źródło Radio Szczecin/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie