Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PSEW: Docelowy potencjał offshore na polskim Bałtyku to 33 GW mocy

Wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku przełoży się na budowę 33 GW mocy, zdolnych wyprodukować 130 TWh energii elektrycznej rocznie – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W opublikowanym w środę raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” PSEW zidentyfikowało na Bałtyku 20 nowych obszarów – dwa na wodach terytorialnych i 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej, na których mogą powstać wiatraki o łącznej mocy niemal 18 GW i produkcji rzędu 70 TWh rocznie. Wszystkie te obszary zajmują łącznie 2171 km kw.

Potencjał obszarów już przeznaczonych pod morską energetykę wiatrową w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich to 15,3 GW i 60 TWh rocznej produkcji.

„Terrorystyczne działania Rosji powodują, że jako odpowiedzialna branża musimy jak najszybciej przygotować działania, zapewniające niezależność energetyczną Polski” – podkreślał prezes PSEW Janusz Gajowiecki, otwierając konferencję Offshore Wind Poland w Warszawie, na której raport został przedstawiony.

Wykorzystanie OZE na pewno jest właściwą odpowiedzią na sytuację, a to morska energetyka wiatrowa rozwija się najbardziej dynamicznie ze wszystkich gałęzi źródeł odnawialnych – dodał Gajowiecki.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. w aktualnej wersji przewiduje budowę na Bałtyku 11 GW mocy z produkcją poniżej 40 TWh rocznie. Dla porównania roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce jest rzędu 170 TWh, a do 2030 r. ma wzrosnąć do ok. 190 TWh.

Dla wykorzystania znacznie większego zidentyfikowanego potencjału Stowarzyszenie postuluje w raporcie przede wszystkim aktualizację PEP 2040 i Planu Zagospodarowania, dostosowanie regulacji dla umożliwienia realizacji dodatkowych projektów, zapewnienie możliwości przyłączenia do sieci, uproszczenie procedur administracyjnych itp. Zmiana Planu powinna nastąpić również dlatego, że nie wszystkie, wskazywane w nim obecnie obszary nadają się pod farmy wiatrowe.

Jak podkreśla PSEW postulowana aktualizacja PEP, czyli dokumentu strategicznego, będzie stanowić fundament do dalszych zmian legislacyjnych i regulacyjnych. Przy czym, według Stowarzyszenia, aktualizacja ta powinna iść zgodnie z założeniami pakietu Fit for 55, tak by zamiast 23 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto poziom ten wzrósł do 40-45 proc.

Zmiana Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich powinna uwzględniać z kolei przeznaczenie pod energetykę wiatrową nowych zidentyfikowanych obszarów. Jak podkreśla PSEW, są to akweny o niskiej konfliktowości z innymi przeznaczeniami. Stowarzyszenie podkreśla też, że niezbędna jest zmiana ustawy o offshore, która w dzisiejszej wersji przewiduję budowę mocy rzędu 11 GW i wsparcie dla nich. Dążenie do całkowitego wykorzystania potencjału Bałtyku wymaga dyskusji nad kształtem przyszłego modelu wsparcia i sposobu przyznawania pozwoleń lokalizacyjnych – podkreśla się w raporcie.

Zmierzamy do usunięcia barier administracyjnych, stojących dziś na przeszkodzie w realizacji tych projektów – zapewniał wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Jak przyznał podczas konferencji, potencjał Bałtyku jest znacznie większy, niż założone w PEP 2040 11 GW mocy. Wody są płytkie, geologia korzystna, wietrzność wysoka, i ten potencjał trzeba wykorzystać dla dobra Polski i całej Europy – stwierdził Zyska.

Na mocy obecnych regulacji wsparcie ostało przyznane dla projektów o mocy 5,9 GW, z których pierwsze mają ruszyć w 2026 r. W kolejnych fazach planowane jest rozdysponowanie kontraktów różnicowych dla 2,5 GW – aukcje te planowane są na lata 2025-2027.

źródło PAP / fot.Shutterstck

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie