Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Muzeum Gazowni Warszawskiej znów otwarte

Jeden z najważniejszych stołecznych zabytków dziedzictwa przemysłowego powraca w nowej odsłonie, łączącej historię z nowoczesnymi trendami wystawienniczymi. Zwiedzający Muzeum Gazowni Warszawskiej będą mogli zgłębić tajniki produkcji i wykorzystania gazu miejskiego, który 100 lat temu służył nie tylko do oświetlania ulic i gotowania posiłków, ale zasilał nawet lodówki.

W uroczystym otwarciu odnowionego Muzeum Gazowni Warszawskiej wziął udział między innymi Wojewoda Mazowiecki Pan Konstanty Radziwiłł, Zarząd PGNiG z Panią Prezes Iwoną Waksmundzką-Olejniczak oraz Zarząd Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza z Panią Prezes Kinga Szewczyk na czele, która odpowiadała za prace rewitalizacyjne. Dyrektor Muzeum Piotr Gnidiuk odczytał list od Wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

– Wystawa stała, która obecnie znajduje się w naszym muzeum, ukazuje proces produkcji gazu w warunkach stircte miejskich. Jest to wystawa skierowana zarówno dla młodszych pokoleń zwiedzających, jak również dla osób, które znają tematykę i chciałyby pogłębić swoją wiedzę. Mamy nadzieje, że osoby odwiedzające nas, będą zadowolone z jakości oraz ilości opracowanego materiału – powiedziała Kinga Szewczyk, Prezes Fundacji PGNiG.

Pomysł rewitalizacji Muzeum Gazowni Warszawskiej powstał w 2016 roku. Za przygotowanie planów przebudowy oraz wystawy stałej odpowiadała firma Jaz+ Architekci. Szeroki zbiór materiałów historycznych i edukacyjnych zgromadził z kolei dr Paweł Ukielski.

Rewitalizacja Muzeum objęła przestrzeń jak również wystawę stałą. Od października będzie ona składać się z dwóch segmentów – dotyczącego historii gazownictwa oraz części interaktywnej. W pierwszej, na odwiedzających będą czekać liczące nawet 120 lat zabytki techniki oraz historie pracowników gazowni, których działania społeczne lub aktywność sportowa zapisały się w dziejach Warszawy i całej Polski. Druga część wystawy składa się z nowoczesnych systemów interaktywnych, przybliżających proces powstawania gazu oraz jego zastosowanie w gospodarce czy przemyśle.

Z tej okazji otwarcia Muzeum w dniach 15-16 października odbędą się dni otwarte dla zwiedzających. Dla zainteresowanych przewidziano darmowe zwiedzanie

z przewodnikiem. Wycieczki grupowe będą wyruszać co pół godziny, od 10:00 do 17:00. Goszczący w MGW będą mogli skorzystać także z szeregu atrakcji dodatkowych: uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dla dzieci w „Busie Ignacego”, zagrać we wciągającą grę planszową o wydobyciu ropy i gazu w Galicji, czy obejrzeć film poświęcony postaci Ignacego Łukasiewicza w technologii VR.

W ramach stałej działalności Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających przez cały tydzień, z wyłączeniem poniedziałków. Od wtorku do piątku dostępne będą wycieczki grupowe (do 25 os.) z przewodnikiem. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminów. Indywidualne zwiedzanie możliwe będzie w soboty i niedziele w godz. od 10:00 do 18:00. Wejście na teren MGW do końca października będzie darmowe.

Źródło/fot.: PGNiG

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie