Ostatnia dostawa była 35. dostawą do Terminala LNG w 2022 roku. To tyle ile Gaz System przyjął w całym 2021. Obecnie gazoport dostarcza ok. 19 mln m3 dziennie gaz ziemnego do systemu przesyłowego w kraju. Oznacza to, że w skali roku możemy przyjąć ok. 6,7 mld m3 gazu.
„Intensyfikacja dostaw do gazoportu jest możliwa dzięki rozbudowie terminala zrealizowanej przez Gaz-System. Od tego roku moce regazyfikacyjne instalacji wynoszą 6,2 mld m sześc. rocznie, a więc o 1,2 mld m sześc. więcej niż do tej pory. PGNiG, które zarezerwowało pełną przepustowość terminala, planuje wykorzystać w tym roku prawie całą dostępną moc instalacji” – podało PGNiG.
Dodano, że oprócz dostaw do Świnoujścia, PGNiG odbiera również ładunki skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Kłajpedzie na Litwie.
Czy wiecie, że podczas skraplania gaz ziemny schładzany jest do temperatury około -162°C? W wyniku czego zmniejsza objętość ponad 600 razy. Najczęściej występujący w instalacji regazyfikacji LNG zbiornik na gaz LNG o pojemności 60 m3 pozwala na uzyskanie ok. 32 tys. m3 gazu wysokometanowego.

źródło / fot. Gaz- System