Polski Portal Morski
Sofii
Aktualności

Branża cyfrowa Trójmorza publikuje manifest, w którym pisze o „obawach i oczekiwaniach” w związku z nowymi regulacjami UE

Dziewięć organizacji tworzących koalicję CEE Digital Coalition, które reprezentują branżę cyfrową ośmiu państw naszej części Europy, wystosowało manifest dotyczący przygotowywanych przez ośrodki unijne regulacji związanych z usługami cyfrowymi i jednolitym rynkiem cyfrowym.

Wśród sygnatariuszy manifestu jest Związek Cyfrowa Polska oraz ośrodki z Rumunii (APDETIC), Czech (ASE i SPCR), Bułgarii (DNA), Litwy (INFOBALT), Węgier (IVSZ), Słowacji (SAPIE) i Słowenii (ICT). Głoszą oni, że w przygotowywanych regulacjach: Akcie o usługach cyfrowych (DSA) i Akcie o rynkach cyfrowych (DMA) należy pozostawić część rozwiązań z obecnie funkcjonującej Dyrektywy o handlu elektronicznym.

Wskazano tu, jak czytamy w komunikacie Związku Cyfrowa Polska na „zasadę państwa pochodzenia” i „poszanowanie w unijnych regulacjach różnorodności usług cyfrowych”. Podkreślono wpływ, jaki nowe rozwiązania mogą mieć na wolność użytkowników przestrzeni cyfrowej, a także konkurencyjność na rynku cyfrowym małych i średnich przedsiębiorstw czy startupów.

Dobry moment dla regionu

W manifeście zaznaczono, że dopóki proponowane regulacje nie przyjmą ostatecznego kształtu, należy upewnić się, że koszty sprostania ich wymaganiom nie będą zbyt wielkie dla mniejszych podmiotów w regionie i nie wpłyną negatywnie na cyfrowy potencjał Europy Środkowo-Wschodniej.

Moment, aby region zabrał głos w tej sprawie i wpłynął na obie regulacje jest odpowiedni, bowiem, jak przypominano w oświadczeniu, Słowenia kieruje obecnie pracami Unii Europejskiej, a w drugiej połowie tego roku zastąpi ją inny kraj tej części Europy – Czechy.

– Mamy szansę zadbać o cyfrową gospodarkę naszego regionu i całej Europy, lecz aby było to możliwe, potrzebujemy ścisłej współpracy i jednolitego głosu – stwierdził cytowany w komunikacie Związku Cyfrowa Polska prezes tej organizacji Michał Kanownik. Dodał, że właśnie to jest celem przyświecającym CEE Digital Coalition.

„Apelujemy o rozwagę”

„Należy dołożyć starań, by europejskie regulacje, takie jak DSA i DMA, gwarantowały środowisko prawne sprzyjające użytkownikom i konsumentom oraz przedsiębiorstwom i start-upom. Niestety, wadliwy proces projektowania przepisów może narazić nas na osiągnięcie odwrotnego efektu. Apelujemy o rozwagę” – czytamy w manifeście.

Jak również zauważono, obecnie Europie potrzebna jest – bardziej niż kiedykolwiek – innowacyjna cyfrowa gospodarka, możliwość wykorzystywania potencjału startupów i scaleupów, co korzystnie wpłynie na gospodarkę i społeczeństwo Unii Europejskiej w dobie popandemicznej odbudowy.

źródło trimarium.pl/ fot. archiwum

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie