Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Turystyka

Jezioro Miedwie, jedno z największych w Polsce

Jezioro Miedwie, jedno z największych w Polsce, jest najważniejszym atutem gminy Kobylanka. Może poszczycić się najczystszymi i najszerszymi plażami śródlądowymi w województwie. Długość jego linii brzegowej liczy około 39 km.

Działalność rekreacyjna skupia się głównie na północnym krańcu jeziora, gdzie brzegi są płaskie, osłonięte drzewostanem parkowym. Jego wspaniałą wizytówką jest amfiteatr w formie wyłaniającego się z wody żagla.

To istny raj dla wędkarzy. Cudowne miejsce dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, którzy znajdą tu moc atrakcji. W gminie Kobylanka istnieją doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa, nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu oraz kitesurfingu. Przede wszystkim zachwyca tu przepiękny krajobraz oraz spokój i cisza na dużych przestrzeniach. Są to idealne warunki do Nordic Walkingu, przejażdżek konnych czy też wycieczek pieszych i rowerowych wokół jeziora.


Pod wieloma względami jest ono akwenem wyjątkowym. Jego powierzchnia wynosi 3 527 ha, a maksymalna głębokość 43,8 m. Tafla jeziora znajduje się na wysokości 14 m n.p.m. co oznacza, że dno jeziora jest najniżej położonym punktem w Polsce i znajduje się prawie 30 m poniżej poziomu morza. Imponująca jest również całkowita objętość wody jeziora Miedwie, która wynosi blisko 700 mln m³.

Do XIII wieku powierzchnia jeziora była jednak znacznie mniejsza od obecnej. Cystersi z Kołbacza podnieśli sztucznie poziom tafli wody o około 2 m za pomocą systemu tam na Płoni. Wody jeziora rozlały się szeroko na okoliczne tereny, a na uzyskanych w ten sposób płyciznach mnisi zakładali olbrzymie poldery z hodowlami ryb.

Idąc zatem w wodzie od brzegu, przez długi czas jest płytko. Dopiero w pewnym momencie dno jakby się nagle obrywa na znaczną głębokość. To płytka woda i twarde dno stwarzają dobre warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych.
Akwen ma szczególne znaczenie nie tylko za względów krajobrazowych i turystycznych. Od 1976 roku stanowi źródło wody pitnej dla Szczecina, który odbiera jej codziennie około 100 tys. m³ .
Od strony zachodniej, aż do wsi Bielkowo, do jeziora przylega Puszcza Goleniowska. Część wschodnia ma brzegi strome lub bagniste porośnięte trzciną, mniej dostępne dla rekreacji: króluje tu liczne ptactwo wodne.

Zapraszamy na wirtualny spacer: https://www.fotograf.stargard.pl/panoramy/Kobylanka.html

źródło: kobylanka.pl/zd: wikipedia.org

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie