Polski Portal Morski
Inne Porty Żegluga

Trasa Gdańsk – Chełmno i z powrotem. Pilotażowy rejs Wisłą

Cztery dni, ponad 300 km, sześć kontenerów z towarami. Z Portu Morskiego w Gdańsku wyruszył we wtorek pierwszy rejs z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm. Towary dotrą do Chełmna w czwartek, gdzie nastąpi ich przeładunek na ciężarówki, a następnie barka zostanie ponownie załadowana i wróci na Wybrzeże. Rejs ma promować zalety transportu wodnego.

Barka transportowa i towarzyszący jej pchacz w gdańskim porcie pojawiły się przed południem. Potem rozpoczął się załadunek sześciu 40-stopowych kontenerów. A w nich materiałów do produkcji dla jednej z toruńskich firm.



– Trudna nie jest to operacja. Jest to normalna żegluga. Są stany średnie, więc nie powinno być problemów z przepłynięciem – przyznaje Rafał Błocki, kapitan.


To pierwszy taki oficjalny sprawdzian dla Wisły. Rejs ma udowodnić, że rzeka może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym.

Obecny stan śródlądowych dróg wodnych nie do końca umożliwia nam takie pełne wykorzystanie żeglugi śródlądowej w systemie transportowym, niemniej jednak to, co dowodzi ten rejs, mamy określoną liczbę dni w roku, w których możemy pływać po Dolnej Wiśle, po odcinku, który nie jest tak bardzo zdegradowany – tłumaczy Żaneta Marciniak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Według wyliczeń organizatora, odległość na jaką można przewieźć tonę ładunku przy tym samym nakładzie energii, to w przypadku ciężarówki 100, koleją 300, a barką 370 km.

– W 2017 roku byliśmy organizatorem pilotażowego rejsu pustymi kontenerami, natomiast teraz chcemy pokazać, że już dzisiaj jest możliwy transport śródlądowy na Dolnej Wiśle z portów morskich właściwie do naszego regionu, czyli do Kujaw i Pomorza – podkreśla Leszek Turowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

150 ton ładunku w czwartek dotrze do Chełmna. Tam nastąpi rozładunek, a na barkę trafią kolejne kontenery, które wrócą do Gdańska.

Mamy zaplanowany ładunek powrotny, również ładunki skonteneryzowane, które jeszcze w piątek, czyli z końcem tygodnia, trafią do portu w Gdańsku, gdzie zostaną załadowane na statki oceaniczne i popłyną w różne destynacje, m.in do Stanów Zjednoczonych czy na Daleki Wschód – informuje Jakub Jankiewicz, operator rejsu Van Cargo.

Wyprawa ma również aspekt badawczy. Rejsowi towarzyszy łódź Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jej załoga będzie prowadzić badania szlaku wodnego. Sprawdzane będzie oznakowanie nawigacyjne, przepustowość drogi wodnej oraz lokalizacja trudnych i uciążliwych dla żeglugi miejsc na tym odcinku Wisły.

Źródło TVP Bydgoszcz fot Andrzej Goiński/UMWKP

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Polskie firmy zrealizują kluczowe elementy projektu FSRU

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie