Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody

Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje nad pierwszym w historii uczelni satelitą naukowym. Konstruowany przez nich teleskop kosmiczny będzie miał za zadanie zbadać 50 komet, by pomóc zrozumieć, skąd pochodzi woda na Ziemi.

Teleskop budują naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Prace odbywają się w ramach misji pn. HYADES, dzięki grantowi Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), przyznanemu zespołowi dr. Michała Drahusa.

„Teleskop, który zostanie umieszczony na pokładzie małego satelity, będzie prowadził obserwacje w ultrafiolecie – dokładnie w paśmie tzw. linii Lyman-alfa, będącej sygnaturą obecności wodoru i deuteru. Analizując stosunek tych dwóch izotopów w wodzie zawartej w kometach, naukowcy chcą lepiej zrozumieć, skąd pochodzi woda na Ziemi i czy jej źródła są pozaziemskie” – opisała projekt uczelnia. 

Kierownik projekt dr Michał Drahus podkreślił, w ciągu ostatnich 35 lat podobne badania przeprowadzono z największym trudem dla 12 komet i uzyskano niejednoznaczne wyniki.

W ramach projektu HYADES w ciągu trzech lat przebadanych pod tym kątem ma zostać 50 komet. Satelita będzie również zdolny do obserwacji obiektów międzygwiezdnych, takich jak 1I/‘Oumuamua, 2I/Borisov czy niedawno odkryty 3I/ATLAS, które mogą przynieść dane o wodzie z innych układów planetarnych.

„Obecnie testujemy pierwsze elementy instrumentu HYADES, a w ciągu roku planujemy zakończyć budowę i badania jego prototypu laboratoryjnego” – przekazał dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN i prof. UJ Piotr Orleański, cytowany w komunikacie UJ. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie wersji lotnej. Połączenie z satelitą oraz start misji planowane są na 2028 rok.

Naukowcy zwracają uwagę, że ich prace trwają równolegle do misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „W czasie, gdy Polska z dumą śledzi udział swojego astronauty w misji na ISS, Uniwersytet Jagielloński pokazuje, że udział w eksploracji kosmosu może prowadzić do odkryć o fundamentalnym znaczeniu dla nauki i rozwoju technologii” – podkreśliła uczelnia.

źródło: PAP / fot: ilustracyjne, envato.elements

Zobacz podobne

Grupa Azoty: Orlen nie jest zainteresowany nabyciem akcji w GA Polyolefins

Paulina Ledzinska

Klimczak: Wody Polskie trzeba zdecentralizować; pracownicy nie muszą martwić się o pracę

Paulina Ledzinska

Projekt pierwszej siłowni atomowej notyfikowany do KE

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie