Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Projekt pierwszej siłowni atomowej notyfikowany do KE

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oficjalnie notyfikowały projekt inwestycyjny pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej do Komisji Europejskiej, zgodnie z obowiązkami przewidzianymi w Traktacie Euratom – poinformowała w poniedziałek spółka.

Jak wskazano w komunikacie PEJ, zgłoszenie obejmuje szczegółowy opis projektu, którego celem jest „budowa nowoczesnej, bezpiecznej i niskoemisyjnej elektrowni jądrowej na Pomorzu”. Równolegle toczy się proces notyfikacyjny dotyczący pomocy publicznej dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

PEJ przypomniały, że notyfikacja projektu inwestycyjnego w trybie Traktatu Euratom jest procesem odrębnym od postępowania notyfikacyjnego dotyczącego pomocy publicznej dla projektu prowadzonego z inicjatywy państwa. Notyfikacja w ramach Traktatu Euratom jest wymogiem prawnym dla projektów jądrowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jej celem jest umożliwienie Komisji Europejskiej oceny projektu pod kątem jego zgodności z celami Traktatu Euratom, w tym w szczególności kwestiami bezpieczeństwa, aspektami technicznymi oraz ekonomicznymi projektu.

„Zgłoszenie przez inwestora projektu do Komisji Europejskiej zgodnie z Traktatem Euratom to ważny kamień milowy w realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokonywane postępy w realizacji projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to wyraz naszej determinacji, by zapewnić Polsce bezpieczne i stabilne źródło energii na dziesięciolecia” – zaznaczył, cytowany w komunikacie, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.

Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Marek Woszczyk zauważył z kolei, że notyfikacja przewidziana w art. 41 Traktatu Euratom to jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji.

„To również wyraz naszego zaangażowania w realizację projektu zgodnie z najwyższymi standardami Unii Europejskiej. Notyfikując projekt, potwierdzamy poczynione już postępy w realizacji inwestycji oraz proaktywne podejście do dalszych działań realizacyjnych” – podkreślił.

Rezultatem postępowania notyfikacyjnego ma być uzyskanie opinii Komisji Europejskiej na temat projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Opinia jest niezbędna m.in. do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo. Projekt obejmuje budowę 3 reaktorów w technologii AP1000 o mocy 1250 MWe brutto każdy. Według informacji podanych przez PEJ, AP1000 to nowoczesne reaktory generacji III/III+, które są wydajne, niezawodne i posiadają rozbudowane systemy bezpieczeństwa.

Elektrownia może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet ponad 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Obecnie trwa etap projektowania – na terenie przyszłego zakładu trwają badania geotechniczne, których wyniki mają posłużyć do zaprojektowania obiektu i uzyskania kolejnych zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku energetycznego planowane jest na 2036 r. 

źródło: PAP / fot: Polskie Elektrownie Jądrowe

Zobacz podobne

Grupa Azoty: Orlen nie jest zainteresowany nabyciem akcji w GA Polyolefins

Paulina Ledzinska

Klimczak: Wody Polskie trzeba zdecentralizować; pracownicy nie muszą martwić się o pracę

Paulina Ledzinska

MI chce przyspieszyć budowę infrastruktury mającej wpływ m.in. na obronność

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie