Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Wicewojewoda małopolski: wzrosło zasolenie Wisły na granicy Śląska i Małopolski

Wzrosło zasolenie Wisły na granicy województw śląskiego i małopolskiego – poinformował w czwartek wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. W piątek planowane jest posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na temat sytuacji na ciekach wodnych Małopolski.

Informacje o bieżącej sytuacji Wisły przekazał wicewojewoda po posiedzeniu powołanego przez wojewodą Zespołu doradczego do spraw koordynowania działań związanych z przeciwdziałaniem nadmiernemu zasoleniu Wisły, a w konsekwencji ograniczenia ryzyka wzrostu złotej algi (prymnesium parvum) w rzece Wiśle na obszarze województwa małopolskiego.

Śmiałek podkreślił, że badania na Wiśle prowadzone są regularnie.

-„Wzrosło zasolenie Wisły na granicy województw śląskiego i małopolskiego. Obawiamy się, że podczas upału ten poziom będzie dalej wzrastał, tym bardziej że stan wód jest niski. Służby są powiadomione” – powiedział wicewojewoda.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podkreślił z kolei, że na tę chwilę złotej algi nie stwierdzono. „Analiza parametrów będzie jeszcze pogłębiana, ale już teraz chcemy postawić służby w gotowości. Dlatego na jutro zwołuję posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pozostajemy też w kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz służbami wojewody śląskiego” – powiedział wojewoda.

Monitoring rzek prowadzą Wody Polskie w Krakowie. Jako główne źródło zagrożenia dla jakości Wisły wskazują działalność kopalni. Gwałtowny wzrost zasolenia wód występuje w nocy i w weekendy.

-„Wtedy to Wisła wielokrotnie przekracza zasolenie Bałtyku” – ocenił dyrektor regionalny Wód Polski w Krakowie Wojciech Kozak.

Parametry wody w rzece poprawiają interwencyjne zrzuty wody z Kaskady Soły. Wśród działań prewencyjnych Wód Polskich są także kontrole oczyszczalni ścieków oraz innych zakładów, które mogą przyczyniać się do pogorszenia jakości wody.

Zgodnie z badanami Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) największe zasolenie Wisły związane jest z dopływem soli rzeką Gostynią i Potokiem Goławieckim (stan z 30 czerwca).

Jakość wód Wisły monitoruje również Główny Inspektorat Środowiska w Dworze Las. Nie stwierdził on występowania złotej algi.

źródło: PAP; foto: pixabay

Zobacz podobne

Czerwiec pełen wyzwań dla portów. Opóźnienia sięgnęły 300%

Paulina Ledzinska

HD Hyundai i Edison Chouest Offshore współpracują przy budowie statków kontenerowych LNG dual‑fuel w USA 

Paulina Ledzinska

Eksperci: Bałtyk to szansa na transformację energetyki, ale trzeba działań państwa

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie