Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

O bezpieczeństwie na Bałtyku w Szczecinie – Bałtyckie Warsztaty Obronne

Spotkanie dotyczyło zagrożeń na Morzu Bałtyckim oraz ochrony infrastruktury krytycznej z uwzględnieniem działań sabotażowych, dronów morskich oraz nowoczesnych metod zarządzania kryzysowego. Omawiano także finansowanie sektora zbrojeniowego i działania ratownicze.

Program składał się z trzech głównych paneli: Panel I poświęcono zagadnieniu finansowania sektora zbrojeniowego w Polsce. Panel II dotyczył zagrożeń asymetrycznych na Morzu Bałtyckim. Panel III koncentrował się na ratownictwie morskim i zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Wszystkie wystąpienia miały jeden wspólny mianownik. Podkreślały, jak ważne jest szybkie reagowanie na zagrożenia i dobra orientacja w sytuacji.

— W obliczu narastających gróźb rosyjskich, strategicznym aspektem Bałtyckich Warsztatów Obronnych był panel dyskusyjny pod patronatem Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym wziął udział Mirosław Burat menadżer ds. wsparcia rozwoju sektora obronnego. Panel poświęcony był dedykowanym programom finansowania sektora zbrojeniowego w Polsce, szczególnie firm inwestujących w nowoczesne technologie, ale też systemy dla wzmocnienia bezpieczeństwa obiektów strategicznych w kraju – powiedział kmdr por. rez. Artur Bilski.

— Technologia dronowa dzisiaj to dominujący czynnik na polu bitwy w Ukrainie. Drony powietrzne i morskie to przyszłość, która zdominuje ataki na infrastrukturę krytyczną na Bałtyku. Mówiliśmy o tym wielokrotnie na konferencjach Security Forum Szczecin. Czy jesteśmy do tego przygotowani? Niestety nie, dlatego rozmawialiśmy o tym na Bałtyckich Warsztatach Obronnych. Uczestnicy mieli okazję poznać realia walki dronowej w Ukrainie oraz zagrożenia związane z rosyjskimi technologiami i taktykami. Wnioski z dyskusji są jednoznaczne: przyszłość bezpieczeństwa na Bałtyku zależy nie od wielkości systemów, lecz od szybkości reakcji, świadomości i zdolności do adaptacji wobec nieprzewidywalnych zagrożeń – dodał.

Warsztaty odbyły się w obliczu rosnącego napięcia międzynarodowego i zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej. Szczególny nacisk położono na analizę sytuacji wywiadowczej na Morzu Bałtyckim, zagrożenia asymetryczne oraz działania ratownicze w przypadku ataku na elementy infrastruktury krytycznej. Bałtyckie Warsztaty Obronne, zorganizowane były przez Nobilis Media w ramach inicjatywy Security Forum Szczecin. Partnerem wydarzenia był Bank Gospodarstwa Krajowego. 

— Mieliśmy przyjemność gościć ponad 50 osób z całej Polski. Pojawili się przedstawiciele różnych instytucji, w tym z dyrekcji Biura Bezpieczeństwa Produktów i Obszaru Kontroli Bezpieczeństwa z Grupy Orlen z Płocka, Orlen Ochrona z Gdańska, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego , Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska i Kołobrzegu, Urzędu Morskiego w Szczecinie , portu w Darłowie Ambasady Królestwa Danii i firm zajmujących się dostarczaniem technologii bezpieczeństwa dla morskiej infrastruktury krytycznej. To pokazuje, że temat bezpieczeństwa morskiego naprawdę przyciąga ludzi z różnych środowisk – podsumował kmdr por. rez. Artur Bilski.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. kontradmirał rez. Krzysztof Zdonek, płk rez. Paweł Rodzoś, kmdr ppor. rez. Sebastian Kalitowski, kpt. ż.w. Sławomir Woźniak oraz eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i sektora przemysłowego. Wyjątkowymi gośćmi byli wolontariusze działający na Ukrainie – Sławomir Wysocki oraz Reed Schrichte, weteran Sił Powietrznych USA, który od sierpnia 2022 roku w Kijowie buduje drony wykorzystywane na froncie. 

Podczas Bałtyckich Warsztatów Obronnych uczestnicy zobaczyli wystawę najnowszych bezzałogowców używanych na froncie wojny Rosji z Ukrainą i zapoznali się sposobami ich wykorzystywania.

Bałtyckie Warsztaty Obronne organizowane były przez Nobilis Media w ramach Security Forum Szczecin. Partnerem wydarzenia był Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zobacz podobne

Nowe oblicze przystani rybackiej. Rusza modernizacja z unijnym wsparciem

Daria Czaja

Jakie badania przeprowadził Sławosz Uznański‑Wiśniewski? Polskie misje badawcze zakończone sukcesem

Daria Czaja

Dramat na Morzu Czerwonym: Decyzja o zakończeniu poszukiwań zaginionej załogi

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie