Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Łódź, Wrocław i miasta Górnego Śląska wykreślone z listy trucicieli Bałtyku

Łódź przestała być jednym z „gorących punktów” listy HELCOM – obszarów kluczowych dla zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego – poinformował w poniedziałek łódzki magistrat. Z listy „trucicieli” wykreślono także Wrocław i kilka miast Górnego Śląska.

Magistrat Łodzi poinformował, że miasto zostało wykreślone z listy trucicieli Bałtyku, czyli przestało być tzw. hot spot w cyklicznym raporcie HELCOM, czyli Komisji Helsińskiej (Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku). Gorące punkty HELCOM to obszary kluczowe dla zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego.

Urząd Miasta Łodzi ocenił w komunikacie, że „to ogromny sukces miasta w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej, będący efektem wieloletnich inwestycji miasta w nowoczesną infrastrukturę kanalizacyjną i oczyszczalnie ścieków”.

Łódź leży na granicy dorzeczy Odry i Wisły. Prowadząca z północnej Łodzi swoje wody Bzura wpada do Wisły, a pozostałe rzeki należą do zlewni Odry, do której płyną Nerem i Wartą.

„Jeszcze pod koniec XX wieku wszystkie ścieki fabryczne i bytowe z Łodzi trafiały bezpośrednio do Neru, a stamtąd – przez Wartę i Odrę – wprost do Bałtyku. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Modernizacja oczyszczalni ścieków, rozbudowa sieci kanalizacyjnej i uszczelnienie systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni oraz edukacja mieszkańców zwiększyły świadomość ekologiczną i przyniosły efekty” – poinformowała Joanna Łucka z Urzędu Miasta Łodzi.

Dodała, że wykreślenie Łodzi z listy trucicieli Bałtyku jest dowodem na skuteczność działań podjętych przez miasto i znaczącym krokiem w realizacji zobowiązań międzynarodowych Polski w zakresie ochrony Morza Bałtyckiego.

Według łódzkiego magistratu największą rolę w poprawie czystości wody odprowadzanej do Bałtyku z Aglomeracji Łódzkiej odegrał projekt budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej (GOŚ ŁAM), która odbiera ścieki z Łodzi, Pabianic, Konstantynowa oraz z gmin Ksawerów i Nowosolna. Od 2004 roku GOŚ była systematycznie modernizowana, a nowe technologie pozwoliły na dalszą poprawę jakości oczyszczonych ścieków odprowadzanych do Neru.

„Usunięcie Łodzi z listy trucicieli Bałtyku to impuls do kontynuowania inwestycji i działań proekologicznych, bo konsekwentna modernizacja infrastruktury przynosi efekty nie tylko lokalne, ale wpływające także na kondycję całego ekosystemu Morza Bałtyckiego” – dodała Joanna Łucka.

Lista trucicieli Bałtyku powstała w 1992 r. Z informacji umieszczonych na stronie internetowej Komisji Helsińskiej wynika, że międzynarodowa grupa naukowców, inżynierów, menedżerów ds. ochrony środowiska, bankierów i przedstawicieli krajów – członków Komisji Helsińskiej, wyznaczyła 132 pierwotne punkty krytyczne dotyczące środowiska. Później dodano kolejne, co dało w sumie 162 „hot spoty”.

„Punktami zapalnymi są źródła zanieczyszczeń, takie jak obiekty komunalne i zakłady przemysłowe. Program obejmuje również zanieczyszczenia z obszarów rolniczych i osiedli wiejskich oraz obszarów wrażliwych, takich jak przybrzeżne laguny i tereny podmokłe, gdzie potrzebne są specjalne środki ochrony środowiska” – informuje na swojej stronie internetowej HELCOM.

Od pierwszej listy HELCOM w 1992 r. jakość wody w wielu wodach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego uległa znacznej poprawie, co odzwierciedla postęp w oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych. Na liście znajduje się obecnie 35 aktywnych punktów zagrożenia, z czego 6 w Polsce. Cztery z nich obejmują zagrożenia przemysłowe i są związane z działalnością zakładów przemysłowych w Jaworznie, Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej i Krakowie.

Punkty, które zostały wykreślone z listy HELCOM to tzw. municypalne punkty zapalne. Na specjalnej mapie na stronie internetowej HELCOM jako wykreślone w 2025 r. oprócz Łodzi figurują także Wrocław oraz Katowice z Mysłowicami, Siemianowicami i Bytomiem.

Według zapisów na stronie internetowej organizacji Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, znana również jako Komisja Helsińska, jest instytucją międzyrządową w obszarze Morza Bałtyckiego. Została utworzona w 1974 r. w celu ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego przed wszystkimi źródłami zanieczyszczeń, a sygnatariuszami Konwencji Helsińskiej są Dania, Estonia, Unia Europejska, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja i Szwecja. 

źródło: PAP

fot. Pixabay / Henning_W (domena publiczna)

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie