Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Wydobycie piasku i żwiru z dna mórz zagraża morskim ekosystemom

Trzeba lepiej identyfikować straty w zakresie bioróżnorodności morskiej, związane z wydobyciem piasku z dna morskiego – apelują naukowcy w piśmie „One Earth”. Jak piszą, pozyskiwanie piasku i żwiru – zasobów stałych, podlegających obecnie największej eksploatacji pod względem masy – to niedoceniane zagrożenie.

Piasek jest – dosłownie – podstawą rozwoju cywilizacji; kluczowym składnikiem betonu, asfaltu, szkła i elektroniki. Jest stosunkowo tani i łatwo go pozyskiwać.

W przeciwieństwie do wydobycia mineralnych surowców krytycznych lub górnictwa morskiego (obie te dziedziny są bacznie obserwowane pod kątem ich wpływu na środowisko) — konsekwencje wydobycia piasku i żwiru w środowisku morskim bywają jednak pomijane, choć ich wydobycie i pogłębianie osadów to druga (po połowach) najbardziej rozpowszechniona aktywność ludzi w rejonach przybrzeżnych. Istnienie tych zasobów zwykle traktuje się jako rzecz oczywistą.

Wydobycie piasku i żwiru na świecie wiązane jest jednocześnie z erozją strefy przybrzeżnej, niszczeniem siedlisk przyrodniczych, rozpowszechnianiem gatunków inwazyjnych i wpływem na łowiska. Wydobywanie tych zasobów może szkodzić organizmom morskim poprzez to, że przy okazji dochodzi do mętnienia wody i poruszania osadów, które mogą pokrywać łąki traw morskich czy koralowce.

Pozyskiwanie piasku i żwiru zaburza funkcjonowanie dużych połaci dna morskiego. Prowadzi m.in. do fragmentacji siedlisk, zmian schematu działania fal i innych procesów, które mogą zaszkodzić morskiemu życiu.

„Ten rodzaj zasobu postrzegany jest zwykle jako bezwładny, dostępny materiał, ale tak naprawdę jest to zasadniczy zasób, który kształtuje ekosystemy przybrzeżne i morskie, chroni linię wybrzeża i pomaga istnieć ekosystemom, a także ludzkim gospodarstwom” – powiedziała główna autorka badań, Aurora Torres z hiszpańskiego Uniwersytetu Alicante.

„Ponieważ wydobycie piasku ma wiele wspólnego z erozją wybrzeża, adaptacją do zmian klimatu i utratą bioróżnorodności, włączenie tej kwestii do szerszego zakresu polityk środowiskowych — takich jak tworzenie obszarów ochrony morza, strategii dotyczących +niebieskiego węgla+ (chodzi o organiczny węgiel magazynowany przez zbiorowiska roślinne na wybrzeżach mórz – PAP), planów tworzenia odporności na zmiany klimatu czy strategicznego zarządzania zasobami naturalnymi — jest kluczowe (…)” – dodała.

Jak zaznaczył współautor analiz, Jianguo „Jack” Liu z Michigan State University (Rachel Carson Chair in Sustainability), piasek to krytyczny zasób, który kształtuje świat naturalny i ten zbudowany przez człowieka. Badacz podkreślił, że wydobycie piasku jest złożonym wyzwaniem globalnym, którego konsekwencje w sposób kaskadowy dotyczą nie tylko miejsc bezpośredniego wydobycia, ale też innych terenów, np. szlaków transportu czy miejsc składowania piasku przed budową.

Problemy dotyczące wydobycia piasku i żwiru Torres i Liu poruszyli po raz pierwszy w 2017 roku na łamach „Science”. Zaapelowali wówczas, aby – jeśli chodzi o globalne konsekwencje dla środowiska – wydobycie piasku traktować z taką samą uwagą, jak rybołówstwo, akwakulturę czy turystykę.

źródło; PAP / fot: envato.elements

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie