Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Porty Ważne

Porozumienie Grupy Azoty i Politechniki Morskiej w Szczecinie ws. rozwoju portu w Policach

Władze Grupy Azoty i rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie podpisali porozumienie, które pozwoli wspólnie realizować projekty badawcze i rozwojowe na rzecz Portu Morskiego w Policach. Chodzi m.in. o zwiększenie potencjału infrastruktury logistycznej całej Grupy.

Porozumienie podpisano w ubiegłym tygodniu, ale Grupa Azoty (GA) poinformowała o nim w poniedziałek w komunikatem prasowym. Podkreślono w nim, że głównym celem zacieśniania współpracy GA ze szczecińską Politechniką Morską (PM) jest podejmowanie nowych inicjatyw badawczych oraz korzystanie z doświadczeń i dorobku naukowego specjalistów PM, którzy pomogą w rozwoju Portu Morskiego w Policach.

„Mając na uwadze dynamiczny rozwój naszego portu, poszerzamy współpracę o prowadzenie kolejnych wspólnych przedsięwzięć badawczych. Politechnika dysponuje know-how, licznymi wynikami badań i opracowaniami naukowymi, dzięki którym będziemy mogli sprawnie realizować zaplanowane oraz nowe inwestycje, zwiększające potencjał naszej infrastruktury logistycznej w porcie” – wyjaśnił wiceprezes Grupy Azoty, prezes Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski, cytowany w komunikacie.

Dawidowski ocenił, że partnerstwo biznesu z nauką przynosi „ogromne korzyści”. Zaznaczył, że Grupa Azoty korzysta już ze wsparcia Politechniki Morskiej, która kształci wysoko wykwalifikowane kadry inżynieryjno-techniczne, m.in. specjalistów od eksploatacji portów i logistyki.

W komunikacie przypomniano, że PM prowadzi badania nad najnowocześniejszymi technologiami w różnych obszarach gospodarki morskiej, dysponując bazą laboratoryjną i sprzętem w Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP). Za pomocą m.in. robotów podwodnych i dronów realizuje np. badania hydrograficzne i geodezyjne.

„Podpisując Porozumienie z Grupą Azoty oraz Portem Police cieszymy się na rozpoczęcie współpracy w nowym obszarze, który ma na celu wzmocnienie innowacyjności oraz rozwoju sektora przemysłowego i naukowego w regionie” – podkreślił rektor PM, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka. „Połączenie wiedzy akademickiej z praktycznymi rozwiązaniami pozwoli sprostać wyzwaniom przyszłości. Jest to również szansa dla młodych inżynierów, opuszczających progi uczelni, na rozwój w najlepszych firmach w kraju” – dodał Ślączka.

Jak podano, zaplecze technologiczne w postaci CEOP pozwoli realizować inicjatywy związane z rozbudową terminalu w polickim porcie, wyznaczeniem torów podejściowych czy budowy centrów logistycznych na terenach portowych.

„Współpraca z uczelniami jest kluczowa dla rozwoju nowoczesnej logistyki gospodarki morskiej” – stwierdził w przywołanym komunikacie prezes Morskiego Portu Police Dariusz Budzik.

W informacji dla mediów GA zwróciła uwagę, że inwestycje realizowane w porcie w Policach, w tym rozbudowa infrastruktury kolejowej, zwiększą „potencjał biznesowy całej grupy kapitałowej”, a poprawa dostępności do portu od strony lądu oraz wody podniesie atrakcyjność terenów portowych dla inwestorów. Wskazano jednocześnie, że inwestycje w logistykę, rozbudowa i unowocześnianie infrastruktury stają się „cennym aktywem biznesowym”. Dodano, że port w Policach obsługuje nie tylko tamtejsze zakłady chemiczne (GA Police), ale też „przyciąga podmioty zewnętrzne”.

Grupa Azoty to jeden z największych w Europie koncernów branży nawozowo-chemicznej. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. GA produkuje też biel tytanową, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory. 

fot: Politechnika Morska w Szczecinie

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie