Nowoczesny, wielozadaniowy statek ratowniczy powstanie w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Jednostka zostanie zbudowana dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa i ma wzmocnić bezpieczeństwo na polskich obszarach morskich. Statek będzie wykorzystywany zarówno do akcji ratowniczych, jak i działań związanych z ochroną środowiska oraz usuwaniem zagrożeń na Bałtyku.
Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała umowę na budowę nowego multizadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Dokument podpisali dyrektor MSPiR Sebastian Kluska oraz prezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. Dariusz Jaguszewski. W uroczystości uczestniczył również sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.









Nowa jednostka ma stanowić jeden z najważniejszych elementów modernizacji floty ratowniczej SAR. Jak podaje Służba Ratunkowa nowa jednostka znacząco zwiększy skuteczność działań ratowniczych, poprawi bezpieczeństwo żeglugi oraz wzmocni ochronę środowiska morskiego. Statek będzie realizował szeroki zakres zadań związanych z bezpieczeństwem morskim. Obejmą one poszukiwanie i ratowanie życia na morzu, zwalczanie zagrożeń oraz zanieczyszczeń środowiska morskiego, prowadzenie akcji gaśniczych, holowanie awaryjne i asystę ratowniczą.
Jak prezentuje Remontowa Shipbuilding, jednostka będzie miała 65 metrów długości i 13 metrów szerokości. Napęd zapewnią cztery agregaty prądotwórcze o mocy 1900 kW każdy, co pozwoli osiągać prędkość do 15 węzłów. Natomiast pokład roboczy ma stanowić powierzchnie minimum 250 m2. Według projektu jednostka liczy 12-osobową załogę, z opcją dodatkowych 8 członków.
– Doświadczenia współpracy ze stocznią Remontowa Shipbuilding są bardzo dobre. Budujecie sprawdzone, dobre jednostki i jestem przekonany, że tak samo będzie w tym przypadku – mówił podczas podpisania umowy, Arkadiusz Marchewka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Nowy kontrakt jest kolejną współpracą pomiędzy Remontowa Shipbuilding a SAR. W 2012 roku stocznia przekazała do eksploatacji statek ratowniczy typu SAR-3000 „Sztorm”, który jest aktywny w służbie i uczestniczy w działaniach ratowniczych na polskich obszarach morskich.
– Jesteśmy dumni podwójnie, ponieważ jednostka Sztorm, została wybudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding w 2012 roku i do dzisiaj bezpiecznie służy – podkreślał Adam Ruszkowski, Prezes Zarządu Remontowa Holding S.A..
Znaczeniu nowego kontraktu dla grupy Remontowa podkreślał Prezes Zarządu Remontowa Holding S.A.
– To dla nas wielki zaszczyt. W ciągu ostatnich 30 dni podpisujemy trzeci kontrakt. Dwa okręty hydrograficzne z programu SAFE i dzisiaj trzecią jednostkę dla państwa polskiego, również związaną z szeroko rozumianym bezpieczeństwem – wyliczał Adam Ruszkowski z Remontowa Holding S.A..
Podpisanie umowy na budowę statku ratowniczego następuje zaledwie miesiąc po zawarciu przez Remontowa Shipbuilding kontraktu na budowę dwóch okrętów hydrograficznych dla Marynarki Wojennej RP. Stocznia realizuje kolejne zamówienie związane z bezpieczeństwem państwa polskiego i lokalną gospodarką morską.
Projekt jednostki ratowniczej jest finansowany ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) oraz budżetu państwa. Według harmonogramu prac statek ma być zaprojektowany, zbudowany i oddany do użytku w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy. Koszt jednostki to 259 mln złotych.

fot. Remontowa Shipbuilding S.A.
