4-5 października Szczecin ponownie stanie się częścią jednego z największych wydarzeń technologicznych na świecie – NASA Space Apps Challenge. W Morskim Centrum Nauki odbędzie się lokalna edycja globalnego hackathonu, podczas którego uczestnicy zmagają się z realnymi wyzwaniami zaproponowanymi przez NASA.
Zapisy już ruszyły. Za organizację wydarzenia na Pomorzu Zachodnim odpowiada Stowarzyszenie Iskry Nauki, które zaprasza do udziału wszystkich miłośników nauki, technologii, sztuki i kreatywnego działania.
— Wydarzenie ma charakter edukacyjny, bezpłatny i otwarty. Do udziału może przystąpić każdy, kto ma ukończone 18 lat i lubi szukać rozwiązań, eksperymentować oraz działać w zespole. Niezależnie od wykształcenia, predyspozycji czy umiejętności. Możesz zajmować się programowaniem, naukami ścisłymi lub być humanistą, artystą – to wydarzenie jest dla każdego. W ramach projektu można np. opracować koncept aplikacji mobilnej, gry interaktywnej lub materiałów edukacyjnych. Wiele zależy od tego, jak dobrze potrafisz przedstawić swój projekt. Sprawdź się! – mówi Olga Sierawska, prezes Stowarzyszenia Iskry Nauki.
NASA Space Apps Challenge to 24 godzinny maraton innowacji, w którym zespoły z całego świata – równolegle w ponad 160 krajach – opracowują własne koncepcje rozwiązań dla wyzwań postawionych przez amerykańską agencję kosmiczną. Najlepsze projekty trafią do globalnego finału, gdzie mogą zysać szansę na międzynarodowe uznanie. W Szczecinie uczestnicy spotkają się w nowoczesnych przestrzeniach Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, by przez całą dobę pracować w zespołach, pod okiem doświadczonych mentorów.


— W poprzedniej edycji zwycięska drużyna przedstawiła koncept aplikacji, która oceniłaby zamieszkiwalność planety na podstawie skali punktowej oraz selekcjonowałaby egzoplanety przy pomocy dobranych kryteriów oceny. Inny zespół opracował aplikację, która wyświetlałaby interaktywną mapę gwiazd. Aplikacja zawierałaby takie rozwiązania jak np. możliwość wejścia w interaktywną rozmowę z planetą za pomocą dedykowanego chatu AI. Z tematyki społecznej została zaproponowana aplikacja mobilna służąca m.in. do ułatwienia kontaktu między ludźmi w sytuacjach wystąpienia klęski żywiołowej. Jak widać tematyka i projekty są bardzo różnorodne. Można wybrać wyzwanie z pośród 20 challeng’y – dodaje Anna Gauza, sekretarz Stowarzyszenia.
Dołącz do wyzwania
Rejestracja na wydarzenie już trwa. Zespoły mogą liczyć od 2 do 6 osób, a udział jest całkowicie bezpłatny. Wszystkie szczegóły oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.iskrynauki.pl oraz na profilu FB: facebook.com/iskrynauki.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Iskry Nauki.
Partner Główny: Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.
Partnerzy: Wydawnictwo PWN, RedSky
Polska Morska objęła Patronat Medialny nad wydarzeniem.

fot: Stowarzyszenie Iskry Nauki, materiał prasowy