Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Na czym polegają badania geofizyczne dna morza? Geofizyka Toruń przeprowadzi pomiary dla projektu Baltica 9

Geofizyka Toruń S.A. zawarła z PGE Baltica umowę o realizacji badań geofizyczne na potrzeby przygotowań do budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9. Prace obejmą wykonanie sejsmiki refleksyjnej wysokiej rozdzielczości oraz pomiarów batymetrycznych.

Baltica 9 to jeden z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 roku. Farma ma powstać ok. 48 km od linii brzegowej, w północnej części Ławicy Słupskiej. Planowana powierzchnia inwestycji to 121 km², a moc zainstalowana ma wynieść 975 MW. Obszar znajduje się w pobliżu innych projektów offshore realizowanych przez PGE oraz portu serwisowego w Ustce.

Najpierw jednak zanim powstanie Farma Wiatrowa muszą zostać wykonane dokładne, specjalistyczne badania dna morza. Badania geofizyczne mają na celu rozpoznanie struktury geologicznej dna morskiego i oceny potencjalnych zagrożeń dla przyszłych konstrukcji.

Geofizyka Toruń wyjaśnia jakie badania zostaną przeprowadzone:

Sejsmika refleksyjna wykonywana na morzu to uniwersalna metoda geofizyczna, która umożliwia rozpoznanie warunków geologicznych dla różnych celów. W przypadku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9 badania służą identyfikacji uwarunkowań geologicznych niezbędnych do planowania konstrukcji morskich – przekazał rzecznik Maciej Stawinoga.

Metoda polega na wzbudzaniu fal sejsmicznych i analizie ich odbić od kolejnych warstw pod dnem morskim.

– Wysokorozdzielcza sejsmika refleksyjna wykorzystuje fale sejsmiczne o wyższym, niż w tradycyjnych pomiarach sejsmicznych, zakresie częstotliwości, co pozwala uzyskać szczegółowe i precyzyjne obrazy struktur geologicznych oraz ocenić potencjalne zagrożenia związane z posadowieniem konstrukcji morskich – objaśnia rzecznik.


Celem badań jest rozpoznanie warunków gruntowo-skalnych do głębokości 100 metrów. Dodatkowo zostaną wykonane pomiary batymetryczne w celu stworzenia mapy topografii dna morskiego. W badaniach zostaną wykorzystane specjalistyczne technologie.

– Geofizyka Toruń S.A. w ramach badań sejsmicznych będzie wykorzystywać zaawansowane źródła wzbudzania fal sejsmicznych typu sparker. Urządzenia te generują fale akustyczne w wodzie, które następnie przenikają przez dno  morskie i odbijają się od kolejnych warstw geologicznych. Rejestracja odbitych fal odbywa się za pomocą hydrofonów umieszczonych na streamerze. Zarówno sparker jak i streamer są ciągnięte za statkiem – wyjaśnia Stawinoga.

Prace badawcze rozpoczną się jeszcze w maju i potrwają do połowy czerwca. Analiza zebranych parametrów oraz przekazanie wyników inwestorowi nastąpi w listopadzie tego roku. Jak wskazują zarejestrowane dane będą własnością inwestora. Ponadto dane zostaną przekazane do centralnego archiwum geologicznego podlegającemu Państwowemu Instytutowi Geologicznemu – Państwowemu Instytutowi Badawczemu (PIG-PIB).

Środowisko morskie nieustannie się zmienia i stanowi wyzwanie dla badań. Warunki przeprowadzanych badań zależną są od wielu czynników m. im. prądów, głębokości czy warunków atmosferycznych. Spółka deklaruje doświadczenie w tego typu badaniach:

Geofizyka Toruń S.A dysponuje odpowiednimi technologiami oraz wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu prac na morzu, co umożliwia skuteczne przeciwdziałanie napotykanym trudnościom i optymalizację procesu badawczego – przekazał rzecznik Stawinoga.

Geofizyka Toruń S.A. podczas badań dla Baltica 1

Geofizyka Toruń S.A. działa na rynku międzynarodowym. Posiada oddziały w wielu miejscach na całym świecie, aż na 5 kontynentach. Spółka realizowała już pomiary w polskiej i duńskiej części Bałtyku oraz w Zatoce Perskiej w strefie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Zatoce Perskiej wykonali pomiary w celu wizualizacja wgłębnej dla poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Ponadto spółka angażuje się w projekty związane z sektorem energii odnawialnej, czym jest również udział w projekcie Baltica 9.

fot. PGE Baltica

Zobacz podobne

Weatherford ostrzega: ceny ropy poniżej 50 USD za baryłkę mogą zaszkodzić inwestycjom offshore

Paulina Ledzinska

Antena monitorująca statki na dachu Instytutu Budowy Okrętów

Daria Czaja

Polferries i Unity Line łączą siły. Powstaje nowa marka promowa POLSCA

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie