Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Nowoczesny system monitoringu trzcinowisk na Zalewie Wiślanym

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na realizację zaawansowanego monitoringu obszarów pozyskiwania trzciny pospolitej na obszarze Natura 2000 Zalew Wiślany PLB280010. Prace prowadzone będą w latach 2024–2028.

Celem jest stworzenie systemu monitoringu siedlisk przyrodniczych w oparciu o nowoczesne technologie. Zadanie wykona konsorcjum firm OPEGIEKA Sp. z o.o. i MGGP Aero Sp. z o.o.

W ramach projektu wykorzystane zostaną zaawansowane technologie z użyciem satelity, dronów oraz algorytmów. Zdjęcia satelitarne pochodzić będą z analiz systemów Sentinel, Landsat i Planet. Przeprowadzone zostaną naloty z użyciem samolotów wyposażonych w kamery RGB, RGBN, termalne i hiperspektralne oraz skanery laserowe (ALS).

Analiza danych zostanie wykonana dzięki algorytmom uczenia maszynowego zdolnego do klasyfukacji szaty roślinnej. Powstaną cyfrowe mapy przedstawiające zasięg i zmiany w strukturze szuwarów. Monitoring umożliwi określenie skali i sposobu pozyskiwania trzciny oraz oceni stan siedlisk.

Efektem prac będzie narzędzie pozwalające automatycznie określać powierzchnię szuwarów na podstawie zebranych materiałów.

Dane te są istotne dla ochrony przyrody. Trzcinowiska stanowią siedlisko wielu chronionych gatunków ptaków i naturalną barierę ochronną przed falowaniem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska o obszarach Natura 2000 z 18 października 2023 r. Urząd Morski w Gdyni zobowiązany jest do prowadzenia monitoringu i kontroli powierzchni wykaszanych.

Projekt stanowi element ochrony obszaru Natura 2000 Zalew Wiślany PLB280010. Jego realizacja możliwa jest dzięki umowie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie pochodzi z programu FEnIKS 2021–2027.

Zdjęcie satelitarne Zalewu Wiślanego

Co roku przygotowywane będą raporty i mapy na podstawie danych przestrzennych wysokiej rozdzielczości. Analizy będą prowadzone sezonowo, wiosną, latem i zimą. Dane pozwolą na kontrolę zgodności pozyskiwania trzciny z planem ochrony.

Urząd Morski w Gdyni od lat realizuje działania związane z ochroną środowiska morskiego i przybrzeżnego. Współpracuje z instytucjami naukowymi i korzysta z funduszy krajowych oraz unijnych. Prowadzi projekty z zakresu ochrony siedlisk, bioróżnorodności i zrównoważonego użytkowania zasobów przyrodniczych.

fot. Urząd Morski w Gdyni

Zobacz podobne

11. MKM: Repolonizacja gospodarki morskiej na pierwszy plan

LK

Filary gospodarki morskiej. Pierwszy dzień kongresu na zdjęciach

Daria Czaja

KONGRES MORSKI: Relacje „na żywo” w Polsce Morskiej [TRANSMISJA]

Bartłomiej Czetowicz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie