Po rocznej przerwie Kongres Morski powraca – z globalną reprezentacją, bogatym programem i rozmowami na najwyższym szczeblu politycznym. Wydarzenie, które odbędzie się w Szczecinie, zapowiada się jako jedno z najważniejszych w historii kongresu. Co nowego czeka uczestników? Na nasze pytania odpowiedziała Weronika Gocłowska, rzeczniczka Portów Szczecin i Świnoujście i przedstawicielka Biura Prasowego Kongresu Morskiego.
Spotkania, które mają znaczenie
Po dziesięciu edycjach i przymusowej pauzie Kongres Morski udowadnia, że siła branży morskiej tkwi przede wszystkim w ludziach. W czasach, gdy cyfrowa komunikacja zdominowała życie zawodowe, okazuje się, że nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań.
„Po czasach COVID-u, po tym kiedy zachłysnęliśmy się nową technologią i tym, że czasami nie musimy się ruszać z miejsca, żeby się z kimś spotkać, okazało się po tych paru latach, że jest w narodzie wielka potrzeba, żeby spotykać się osobiście, żeby uścisnąć sobie ręce, żeby wypić razem kawę i porozmawiać w kuluarach albo wziąć udział w oficjalnej dyskusji” – zauważyła Weronika Gocłowska.
To właśnie ta potrzeba bezpośredniego kontaktu przyciąga do Szczecina decydentów, naukowców, przedstawicieli przemysłu i administracji – z Polski i całego świata.
Powrót do korzeni – z nową jakością
Tegoroczna edycja wyróżnia się nie tylko skalą, ale i podejściem do tworzenia programu. Organizatorzy postanowili wrócić do pierwotnych założeń kongresu, gdzie kształt spotkania wyznaczała Rada Programowa – ciało złożone z ekspertów różnych dziedzin gospodarki morskiej.
-„Na pewno różnicą w stosunku do poprzednich edycji jest powrót do pierwotnego, znanego z pierwszych kongresów założenia, że program jest opracowywany przez Radę Programową, która skupia branżę morską bardzo kompleksowo” – przekazała rzeczniczka Portu Szczecin-Świnoujście.
Pod przewodnictwem prof. Stanisława Iwana z Politechniki Morskiej, prace Rady objęły szeroki wachlarz tematów – od edukacji, przez przemysł, aż po politykę morską. Efektem tych dyskusji jest wyjątkowo rozbudowany i ambitny program tegorocznego kongresu.
Polityczne decyzje i międzynarodowy zasięg
Kongres Morski 2025 nie będzie jedynie platformą wymiany wiedzy. Organizatorzy zapowiadają ważne decyzje i ogłoszenia, które mogą realnie wpłynąć na przyszłość europejskiej gospodarki morskiej.
-„Mam nadzieję, że przełomowe decyzje i wnioski będą płynęły po tym Kongresie. Na pewno ważne rzeczy wydarzą się i dnia pierwszego, i dnia drugiego”- informuje Gocłowska.
Rangę wydarzenia podkreśla obecność przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz honorowy patronat polskiej prezydencji w Radzie UE. Szczególnie istotne będzie nieformalne spotkanie ministrów ds. gospodarki morskiej państw Unii Europejskiej, które odbędzie się pierwszego dnia kongresu w Teatrze Polskim pod przewodnictwem ministra Dariusza Klimczaka i wiceministra Arkadiusza Marchewki. Tego dnia mogą paść kluczowe deklaracje dotyczące międzynarodowej współpracy.
Drugiego dnia uwaga skupi się na konferencji prasowej Polskiej Żeglugi Morskiej. Jej tematem będzie przyszłość żeglugi promowej na Bałtyku – temat niezwykle istotny z punktu widzenia zarówno transportu, jak i zrównoważonego rozwoju.
Gospodarka morska na globalnej mapie
W tegorocznej edycji Kongresu Morskiego weźmie udział blisko stu prelegentów z całego świata. Na liście znajdują się nazwiska ekspertów z Grecji, Cypru, Australii oraz większości krajów unijnych. To potwierdzenie, że rozmowa o gospodarce morskiej nie zna granic.
„Jeśli chodzi o prelegentów, to jest ich prawie setka i to naprawdę w tym roku, są przedstawiciele z całego świata. Będą przedstawiciele państw unijnych podczas nieformalnego spotkania ministrów. Będzie z nami Grecja, Cypr, a nawet uczestnicy z Australii”- dodała przedstawicielka Biura Prasowego Kongresu Morskiego.
Tematyka kongresu obejmie zagadnienia od polityki UE, przez nowe regulacje prawne, po rozwój sieci transportowych i wyzwania globalnego rynku żeglugowego.
Kongres Morski na żywo
Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu osobiście, przegotowujemy specjalne relacje na żywo. Nasz portal Polska Morska przeprowadzi transmisje z paneli dyskusyjnych odbywających się w Teatrze Polskim i hotelu Radisson, w Szczecinie. Materiały będą dostępne na naszych mediach społecznościowych – Facebooku i Instagramie – oraz na portalu polskamorska.pl i wszczecinie.pl.
Dzięki temu wiedza i dyskusje z kongresu dotrą nie tylko do uczestników na miejscu, ale także do szerokiego grona odbiorców w Polsce i za granicą.
Foto: Teatr Polski w Szczecinie