Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Technologie Ważne

Kwanty, jądra atomowe i przyszłość energii. Rusza nowy polski projekt przyszłości

Przy Politechnice Warszawskiej rusza ambitne centrum badawcze. Połączy technologie przyszłości z energetyką jutra. Chodzi o nowy projekt C-QuaNT, czyli Centrum Doskonałości Technologii Kwantowych i Jądrowych.

To miejsce, w którym mają spotykać się naukowcy, inżynierowie i przedstawiciele przemysłu, by wspólnie pracować nad przełomowymi rozwiązaniami. Jego celem jest zintegrowanie trzech kluczowych obszarów badań: technologii kwantowych, energetyki jądrowej oraz fizyki wysokich energii. Centrum ma wspierać współpracę między badaczami i dydaktykami, a także ułatwiać wdrażanie nowych rozwiązań i nawiązywanie partnerstw z przemysłem. Powstało w oparciu o dotychczasowe osiągnięcia naukowców i inżynierów PW. Prace rozpoczęły się od kwietnia.

Jednym z głównych projektów C-QuaNT jest rozwój infrastruktury komputera kwantowego opartego o pułapki jonowe. Technologię tę tworzą eksperci z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii.

Fot. DKWOC

Fotografie przedstawiają część toru optycznego lasera niebieskiego oraz pułapki jonowej, które tworzą prototyp komputera kwantowego znajdującego się w CEZAMAT PW.

Jak podkreśla prof. Adam Kisiel, dyrektor C-QuaNT:

– Fizyka wysokich energii to badania dotyczące fizyki jądrowej, w których w naturalny sposób wykorzystywane są różnorakie technologie jądrowe, w tym detektory promieniowania. Obiecującą perspektywą ich dalszego rozwoju są technologie kwantowe. Dzięki tej synergii, C-QuaNT ma szansę wzbogacić polski program jądrowy o nowe rozwiązania.

W centrum koordynowana będzie także współpraca z przedstawicielami branży jądrowej. Zaangażowanie polskich naukowców w duże międzynarodowe projekty, takie jak CERN, Brookhaven National Laboratory czy FAIR/GSI, większa rozpoznawalność i prestiż polskiej nauki. Doświadczenie zdobywane w tych instytucjach stanowi fundament rozwoju nowego centrum.

C-QuaNT istnieje przy CEZAMAT (Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii) Politechniki Warszawskiej. Jest jednym z najnowocześniejszych centrów badawczo-rozwojowych w Polsce. Zajmuje się badaniami w dziedzinie mikro- i nanoelektroniki, fotoniki, bioinżynierii oraz technologii materiałowych. Posiada specjalistyczne laboratoria do pracy w warunkach czystych, umożliwiające m.in. produkcję elementów mikroelektronicznych i testy zaawansowanych urządzeń pomiarowych. CEZAMAT łączy naukę z przemysłem, wspierając rozwój nowatorskich rozwiązań technologicznych.

Fot. CEZAMAT

Politechnika Warszawska od lat rozwija kompetencje w zakresie fizyki jądrowej i energetyki. Uczelnia prowadzi kierunki studiów i projekty badawcze związane z technologiami jądrowymi, współpracuje z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi, a także aktywnie uczestniczy w dyskusjach nad przyszłością polskiej energetyki. Otwarcie C-QuaNT to kolejny krok w kierunku umacniania pozycji uczelni jako lidera w rozwoju nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań energetycznych.

Źródło fot. Politechnika Warszawska – fot. CERN, Piotr Sobotka, unsplash/Patrick Federi

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie