Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ważne

Geolodzy na pokładzie statku Oceanograf przebadali Bałtyk

Geolodzy na pokładzie statku „Oceanograf” Uniwersytetu Gdańskiego odbyli wyprawę badawczą po południowych rejonach Morza Bałtyckiego. Zebrano materiał z sześciu poligonów badawczych. Część z nich będzie prezentowana pod koniec roku na wystawie w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie.

Państwowy Instytut Geologiczny – PIB na swojej stronie internetowej zamieścił opis wyprawy badawczej, która odbyła się pod koniec marca br. na pokładzie statku r/v Oceanograf UG. Na pokładzie statku byli m.in. geolodzy, których zadaniem było przebadanie dna południowego rejonu Morza Bałtyckiego.

Podano, że celem ekspedycji było szczegółowe zbadanie charakterystyki geochemicznej i mineralogicznej konkrecji żelazowo-manganowych (Fe-Mn) występujących w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. Badania te mają istotne znaczenie dla oszacowania potencjalnych zasobów surowców mineralnych Morza Bałtyckiego i uzupełnienia luki badawczej w tym zakresie.

Podczas pięciu dni na morzu zespół zrealizował pełny program badawczy na sześciu wyznaczonych poligonach badawczych, zlokalizowanych m.in. w rejonie rynny słupskiej. W 47 punktach wykonano pobory próbek osadów, wody oraz konkrecji Fe-Mn przy użyciu czerpaka van Veena, próbnika typu „box corer” oraz nowoczesnych dronów podmorskich (ROV).

W sumie pobrano ponad 68 próbek, z czego wiele zawierało unikatowe formy konkrecji o dużych rozmiarach i wyraźnej strukturze. Największe okazy osiągały średnicę do 12 cm.

Instytut na stronie poinformował, że materiał zebrany podczas rejsu zostanie wykorzystany m.in. w pracach naukowych i analizach laboratoryjnych, a wybrane okazy konkrecji będzie można zobaczyć w grudniu br. na wystawie czasowej poświęconej Bałtykowi w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie.

Rejs odbył się od 23 do 28 marca br. Trasa rejsu wynosiła ponad 310 mil morskich. Podano, że był on okazją do pozyskania cennego materiału badawczego, a także do wymiany doświadczeń między naukowcami różnych specjalizacji oraz przetestowania możliwości nowoczesnego sprzętu badawczego na morzu.

Wyprawa odbyła się na pokładzie specjalistycznej jednostki badawczo-szkoleniowej r/v OCEANOGRAF, której armatorem jest Uniwersytet Gdański. Rejs zrealizowano w ramach umowy o współpracy zawartej między PIG-PIB a UG w 2024 r.

źródło: PAP

fot. Uniwersytet Gdański

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie