Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

Senat za poprawkami do nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP

Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP związane z morskimi farmami wiatrowymi. Projektowane przepisy mają m.in. usprawnić postępowania dotyczące materiałów niebezpiecznych zalegających na obszarach morskich Polski. Teraz nowela wróci do Sejmu.

Za wprowadzeniem poprawek w czwartkowym głosowaniu było 85 senatorów; nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Proponowane przez Senat poprawki – jak wyjaśnili senaccy legislatorzy na wcześniejszym posiedzeniu komisji w tej sprawie – polegają na stosowaniu nowych zasad prowadzenia badań na polskich obszarach morskich również przy infrastrukturze morskich farm wiatrowych od początku 2026 r.

Z kolei sama nowelizacja ma pozwolić na realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy, który przewiduje przeznaczenie 28 mln euro na badania w krytycznych obszarach na terenie polskiej strefy Morza Bałtyckiego. Nowela ułatwić funkcjonowania administracji morskiej oraz innych podmiotów uczestniczących w zarządzaniu i postępowaniu z materiałami niebezpiecznymi zalegającymi na obszarach morskich Polski. Nowe przepisy zakładają koordynację zadań realizowanych przez resorty, podmioty naukowe i prywatne, które zajmują się identyfikacją, badaniem, monitorowaniem i neutralizacją zatopionych materiałów niebezpiecznych na dnie morza. Ma zostać wprowadzony obowiązek prowadzenia przez właściwych dyrektorów urzędów morskich wykazów tego typu badań, co ma umożliwić właściwe egzekwowanie istniejących przepisów oraz przyczynić się do powiększenia wiedzy na temat zatopionych materiałów niebezpiecznych.

Podmioty, które podejmują działalność mającą na celu neutralizację niebezpiecznych materiałów, – zgodnie z ustawą – będą musiały występować do właściwego dyrektora urzędu morskiego o wydanie pozwolenia na planowane działania.

W projekcie przedłuża się ponadto możliwość korzystania ze środków uzyskanych z tytułu skarbowych papierów wartościowych, przekazanych przez resort infrastruktury zarządom portów w Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu, a przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę dostępową, w szczególności polegające na budowie falochronów osłonowych. Termin zwrotu tych środków do budżetu państwa wydłużono z 31 grudnia 2027 na koniec 2031 roku, co w ocenie autorów poprawki(KO) ma zapewnić lepsze ich wykorzystanie.

źródło: PAP

fot. Ministerstwo Infrastruktury

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie