Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Ważne

Ukraina: Naftohaz i Orlen podpisały memorandum o współpracy w zakresie LNG

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz i Orlen podpisały w piątek porozumienie o współpracy w sektorze LNG i pomocy Kijowowi w dywersyfikacji dostaw gazu – poinformowały obie spółki. Dodatkowo zawarto kontrakt na dostawy 100 mln m sześc. gazu na Ukrainę.

Memorandum to krok o strategicznym znaczeniu, który pomoże Ukrainie zdywersyfikować źródła dostaw gazu i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił Naftohaz. Dokument podpisali prezes ukraińskiej spółki Roman Czumak oraz wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu Robert Soszyński.

Według Czumaka Ukraina posiada potężny system transportu gazu oraz największe podziemne magazyny gazu w Europie, co stwarza unikalne możliwości rozwoju rynku LNG. „Współpraca z Orlenem otwiera (nam) perspektywy dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacji dostaw oraz integracji Ukrainy z europejskim rynkiem gazowym” – podkreślił prezes Naftohazu.

„Memorandum między Orlenem a Naftohazem stanowi podstawę długoterminowej i wzajemnie korzystnej współpracy w ważnej dziedzinie dostaw zasobów energetycznych. Nasze relacje będą oparte na warunkach komercyjnych, ale zapewnienie dodatkowego źródła gazu jest kluczowe dla Ukrainy także z punktu widzenia jej bezpieczeństwa” – oświadczył Soszyński.

W ramach współpracy Naftohaz zakontraktował około 100 mln metrów sześciennych gazu, który zostanie dostarczony przez terminal LNG na Litwie. Następnie gaz będzie transportowany gazociągiem GIPL, łączącym Litwę z Polską, a potem przez terytorium Polski do granicznego punktu połączenia Hermanowice-Drozdowicze, skąd surowiec odbierze Naftohaz.

Trzy lata temu ówczesne PGNiG po raz pierwszy sprzedało na Ukrainę partię amerykańskiego gazu, który jako LNG przypłynął do terminala w Świnoujściu od dostawcy w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec grudnia 2024 r. ukraińska firma DTEK sprowadziła 100 mln m sześc. amerykańskiego gazu, który jako LNG trafił do terminala Revithoussa w Grecji, a stamtąd przez Bułgarię i Rumunię do ukraińskiego systemu.

źródło: PAP

fot. Orlen S.A.

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie