Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Patrol okrętów obrony przeciwminowej NATO kilkanaście mil od Świnoujścia

Dwa niszczyciele min z Holandii i Szwecji, holenderski okręt dowodzenia Luymes i polski ORP „Czernicki” przeprowadziły w środę patrol w ramach misji NATO Bałtycka Warta. Jej celem jest zabezpieczenie m.in. gazociągu Baltic Pipe oraz gazoportu w Świnoujściu.

Operacje przeprowadzono w środę kilkanaście mil morskich od Świnoujścia. Centrum dowodzenia znajdowało się na holenderskim okręcie hydrograficznym HNLMS Luymes. Towarzyszyły mu dwa niszczyciele min – holenderski HNLMS Schiedam i szwedzki HSwMS Ulvön, a także polski okręt dowodzenia ORP Czernicki.

„Sytuacja na Bałtyku jest niestabilna, dynamicznie się zmienia. Polska Marynarka Wojenna stale monitoruje sytuację i bierze udział w zabezpieczaniu morskiej infrastruktury krytycznej państwa polskiego” – powiedział podczas odprawy w bazie Marynarki Wojennej w Świnoujściu kontradmirał Piotr Sikora.

Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża wyjaśnił, że MW zabezpiecza wejścia gazowców do terminala LNG, zabezpieczenia gazociągu Baltic Pipe czy podmorskich kabli. Sikora mówił też o „przyszłościowych wyzwaniach”, jakimi są zabezpieczenia budowy farm wiatrowych czy infrastruktury dostępowej do elektrowni jądrowej, planowanej na polskim Wybrzeżu.

„W ramach operacji Zatoka nasze okręty monitorują infrastrukturę krytyczną. Również wspólnie z naszymi sojusznikami z NATO uczestniczymy w operacji Baltic Sentry, czyli Bałtycka Warta” – podkreślił Sikora.

Operacja Zatoka to działania MW realizowane od 2022 r. i zniszczenia gazociągu Nord Stream. Baltic Sentry to międzynarodowa operacja sił morskich Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczęta po szczycie NATO w Helsinkach w styczniu br.

W środę z bazy MW w Świnoujściu na patrol w ramach Baltic Sentry wyruszyły dwie holenderskie jednostki – okręt dowodzenia „Luymes” i niszczyciel „Schiedam”. Na morzu dołączył do nich polski okręt wielozadaniowy ORP „Czernicki” oraz szwedzki niszczyciel min „Ulvön”, który po raz pierwszy uczestniczy w Bałtyckiej Warcie.

W obecności mediów zaprezentowano działanie dużego podwodnego drona, który służy. m.in. do skanowanie podwodnych kabli telekomunikacyjnych. Był też pokaz nowoczesnych środków przeciwminowych i skanowania dna morskiego. Ponadto ćwiczono wykonywanie manewrów w szyku, współpracę nawigatorów, testowano łączność NATO-wską. Zespołem dowodził belgijski komandor Erik Kockx. „Realizujemy misje patrolowe na Bałtyku, naszym zdaniem jest przede wszystkim ochrona podwodnej infrastruktury krytycznej” – podkreślał Kockx.

Chwalił współpracę z polską Marynarką Wojenną. Zaznaczył, że na Bałtyku w ostatnich tygodniach nie notowano niebezpiecznych zdarzeń. Obserwowany jest „normalny ruch statków”. Kockx przyznał, że zdarzały się „incydenty” i okręty NATO musiały „sprawdzić dziwne zachowanie” niektórych jednostek pływających po Bałtyku.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje na północy i na południu Europy w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa zespoły dużych jednostek, głównie niszczycieli i fregat, oraz dwa zespoły okrętów przeciwminowych z wielozadaniowym okrętem dowodzenia. Głównym ich zadaniem jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Tarcza Przeciwminowa dla Europy. Siły te mogą zostać skierowane również do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratunkowych, reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Okręty, które operowały w środę w rejonie Świnoujścia, tworzą pierwszą Grupę NATO ds. przeciwdziałania minom (STANDING NATO MINE COUNTERMEASURES GROUP – 1SNMCMG1). Drugi zespół NATO na Bałtyku tworzą duże okręty bojowe. Taki sam duet patroluje Morze Śródziemne.

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie