Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka Ważne

Prom „Wolin” sprzedany do Grecji; Unity Line czeka na dwie nowe jednostki

M/F Wolin został sprzedany przez Polską Żeglugę Morską, właściciela Unity Line, greckiemu armatorowi; będzie obsługiwał połączenia do Włoch i Albanii. Polski operator promowy ma wprowadzić nową jednostkę „Jantar”, a w 2026 r. kolejną, o nazwie „Bursztyn”.

Prom „Wolin” pływał od 2007 r. w barwach Unity Line, operatora promowego należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM). Zabierał na pokład maksymalnie 85 ciężarówek (ma 1860 m linii ładunkowej), kursował między Świnoujściem a szwedzkim Trelleborgiem. Z końcem stycznia br. zakończył służbę na tej trasie i został sprzedany greckiemu armatorowi.

„Prom +Wolin+ w naszym serwisie spędził 17 lat i 4 miesiące dzielnej żeglugi, odbywając 5235 podróży okrężnych, przewożąc 627 tys. 261 zestawów drogowych, 78 tys. 760 samochodów osobowych, 619 tys. 473 kierowców ciężarówek i 174 tys. 888 pasażerów” – przekazała PAP szefowa działu marketingu Unity Line Katarzyna Antoń.

Największy polski przewoźnik promowy zdecydował o sprzedaży „Wolina”, ponieważ w drugim półroczu br. ma odebrać z Gdańskiej Stoczni Remontowa nową jednostkę – „Jantar Unity”, zbudowaną dla Grupy Kapitałowej Polskie Promy. W przyszłym roku flotę Unity Line powinien zasilić „Bursztyn Unity”, kolejny nowoczesny prom.

Na zacumowanym w Świnoujściu M/F „Wolin” w ostatnich tygodniach przeprowadzono inwentaryzację i 10 marca prom popłynie na Morze Śródziemne. Polka Żegluga Morska, właściciel jednostki, poinformowała PAP, że nabywca wpłacił już depozyt, więc prom został oficjalnie sprzedany. Nie ujawniono, ile Grecy zapłacili i w barwach którego operatora będzie teraz pływał „Wolin”.

„W umowie jest klauzula poufności i nie możemy informować, kto konkretnie prom kupił. Mogę tylko powiedzieć, że armator jest z Grecji i obsługuje połączenia pomiędzy Grecją a Włochami i Albanią” – powiedział rzecznik prasowy Grupy PŻM Krzysztof Gogol.

Jednostka, która ponad 17 lat, kursowała między Polską a Szwecją, a wcześniej należała m.in. do fińskiego armatora. Została zbudowana w 1986 r. w norweskiej stoczni Moss Verft.

„Ze względu na prawie 40-letni wiek statku, względy ekonomiczne i planowane wejście nowoczesnej jednostki w tym roku, zapadła decyzja o jego sprzedaży” – wyjaśniła Antoń.

„Wolin” zostanie zastąpiony przez „Jantara”, którego wyposażanie kończono w grudniu 2024 r. Gdańska Stocznia „Remontowała” informowała, że jednostka przechodzi już rozruchy urządzeń i systemów. Prom ma zostać przekazany Unity Line w trzecim lub czwartym kwartale br.

„Będzie to pod względem technicznym najnowocześniejsza jednostka na Morzu Bałtyckim i jedna z najnowocześniejszych na świecie. Jednocześnie będzie to prom bardzo ekologiczny, spełniający wszystkie obecne i planowane do wdrożenia w niedługim czasie obostrzenia środowiskowe” – podkreśliła w rozmowie z PAP Antoń.

„Jantar”, jak i bliźniaczy „Bursztyn”, będą napędzane czterema silnikami na LNG (skroplony gaz ziemny), ze wspomaganiem z baterii (hybryda). Promy mają prawie 196 m długości i ponad 32 m szerokości. Długość linii ładunkowej to ponad 4 km, więc będą mogły transportować nawet 240 ciężarówek. Pasażersko-samochodowe, Ro-Pax’y, zbudowane dla Unity Line mają dziewięć pokładów. Będzie nimi mogło podróżować 400 pasażerów i 50 osób załogi.

Promy Unity Line wykonują w tygodniu kilkanaście rejsów ze Świnoujścia do Szwecji i z powrotem. Flota tego armatora to obecnie sześć jednostek: „Polonia”, „Skania”, „Epsilon”, „Gryf”, „Galileusz”, „Copernicus”.

Sprzedaż „Wolina” i planowane wprowadzenie do eksploatacji dwóch nowych promów to kolejne etapy unowocześniania floty Unity Line. W 2019 r. rejsy po Bałtyku zakończył M/F Kopernik (zbudowany w 1977 r.), który został zastąpiony przez „Copernicusa” (bud. 1995 r.). Natomiast w styczniu 2024 r. sprzedano do Grecji M/F Jan Śniadecki (bud. 1988 r.), w którego miejsce pozyskano w 2022 r. prom „Epsilon”, zbudowany w 2011 r. we Włoszech. 

źródło: PAP

fot. Unity Line

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie