Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Nurkowie minerzy Marynarki Wojennej testowali sprzęt i umiejętności w ekstremalnych warunkach

Dobiegło końca zimowe zgrupowanie kondycyjno-szkoleniowe nurków Marynarki Wojennej. Na wodach Jeziora Czos oraz w ośrodku szkoleniowym w Mrągowie specjaliści od działań podwodnych doskonalili techniki nurkowania, obsługę sonarów oraz procedury neutralizacji zagrożeń. Trening w niskich temperaturach i przy ograniczonej widoczności to element przygotowań do rzeczywistych operacji bojowych.

Zgrupowanie, organizowane przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża, to coroczne wydarzenie, które pozwala nurkom Marynarki Wojennej na doskonalenie swoich umiejętności w wyjątkowo wymagających warunkach. Sezon zimowy stawia przed nimi wyzwania, których nie doświadczają w cieplejszych miesiącach – niska temperatura wody, ograniczona widoczność i trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że ćwiczenia nabierają realizmu.

— Zimowe szkolenie nurkowe ma swoje wyjątkowe atuty – wymagające warunki atmosferyczne dodają realizmu, a wspólna praca różnych pododdziałów przynosi wymierne efekty. Tego rodzaju zgrupowanie pozwala na doskonalenie umiejętności w spokojnej atmosferze, bez presji czasowej, co daje możliwość lepszego przygotowania się na realne wyzwania, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się podczas działań bojowych — podsumował dowódca zgrupowania.

Podczas szkolenia nurkowie ćwiczyli m.in. poszukiwanie i identyfikację zatopionych obiektów za pomocą sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min. Po odnalezieniu podejrzanych przedmiotów przeprowadzano symulacje procedur ich zabezpieczenia i wydobycia na powierzchnię. Proces ten, zwany stropowaniem, był realizowany w warunkach ograniczonej widoczności i przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Grupy Nurków Minerów 8FOW każdego roku przeprowadzają dziesiątki operacji usuwania podwodnych zagrożeń na terenie całego kraju. Ich działania obejmują zarówno akweny morskie, jak i śródlądowe.

Uczestnicy szkolenia brali udział w intensywnych treningach kondycyjnych. Silna sprawność fizyczna jest niezbędnym elementem w zawodzie nurka wojskowego. Wykonywanie działań pod wodą w ekstremalnych warunkach wymaga wytrzymałości, siły oraz umiejętności pracy zespołowej. W związku z tym program zgrupowania obejmował także treningi siłowe, wytrzymałościowe i symulacje długotrwałego przebywania pod wodą.

Marynarka Wojenna RP posiada dwie Grupy Nurków Minerów w ramach 12. i 13. Dywizjonu Trałowców, a także specjalistów od prac podwodnych w 8. Batalionie Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionie Saperów z Rozewia.

Grupy Nurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie