Jak powstaje wiatr? Jak ludzie wykorzystywali jego potencjał na przestrzeni wieków? Co łączy go z Morzem Bałtyckim? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na interaktywnej wystawie „Bałtyk. Morze zielonej energii”, stworzonej przez Equinor i Polenergię w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jest to pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona sektorowi offshore i zielonej energii.
Wystawa stanowi podróż w głąb Morza Bałtyckiego, prezentując proces powstawania energii odnawialnej i jej drogę do naszych domów. Centralnym punktem ekspozycji jest interaktywna makieta przedstawiająca etapy budowy morskich farm wiatrowych – od planowania, poprzez konstrukcję, funkcjonowanie i serwis. Narratorką tej części wystawy jest Krystyna Czubówna.
— W ostatnim czasie ekspozycja wzbogaciła się o nowe modele statków, które niebawem rozpoczynają prace instalacyjne. Jeden z nich to pojazd podwodny, poruszający się po dnie morskim na głębokości nawet 500 metrów i ważący tyle, co samolot pasażerski Boeing 737-800. Z kolei tzw. kablowiec, „Isaak Newton”, posiada dwie karuzele kablowe, tzw. obrotnice, mogące pomieścić ponad 10 000 ton kabli, co odpowiada wadze wieży Eiffla! Jakie jeszcze ciekawostki kryje w sobie świat morskich farm wiatrowych – o tym warto się przekonać, odwiedzając naszą wystawę – opowiada Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager, Equinor Polska.
Wystawa jest dostosowana do odwiedzających w różnych grupach wiekowych. Najmłodszych gości z pewnością zainteresuje makieta ekosystemu zbudowana z klocków LEGO. Wystawa już przyciągnęła ponad 14 000 zwiedzających.
Oprócz tradycyjnych grafik i opisów, zwiedzający mogą korzystać z interaktywnych stanowisk, realistycznych eksponatów, takich jak fragmenty kabli morskich czy wentylatory stacji transformatorowej. Specjalne symulatory pozwalają poczuć siłę wiatru, a na zakończenie zwiedzania przygotowano quiz sprawdzający zdobytą wiedzę. Każdy może także wykonać pracę plastyczną i zabrać ją na pamiątkę.
Ekspozycja obejmuje również strefę edukacyjną, gdzie odbywają się warsztaty i prelekcje prowadzone przez ekspertów z Equinor, Polenergii oraz edukatorów Narodowego Muzeum Morskiego. Wspomniane spółki realizują budowę trzech farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są w fazie przygotowań na styku morza i lądu, a ich uruchomienie planowane jest na 2027 rok.
— Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku to efekt naszych działań społeczno-edukacyjnych. Regularnie organizujemy spotkania informacyjne, a także interaktywne zajęcia z uczniami szkół podstawowych i średnich. Chcemy być obecni w codziennym życiu sąsiadów naszych inwestycji i bliskiej nam tamtejszej społeczności. Cieszymy się, że nasza ekspozycja przyciąga uwagę tak wielu mieszkańców Trójmiasta, turystów i gości. Celem tej inicjatywy było zobrazowanie idei symbiozy człowieka, natury i technologii w służbie środowisku. Mamy nadzieję, że to osiągnęliśmy – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, Grupa Polenergia.
Wystawa promuje dbałość o środowisko i efektywne wykorzystanie energii. Multimedialny ekran prezentuje sposoby oszczędzania energii w domu, a specjalna instalacja pozwala porównać zużycie energii przez różne źródła światła. Odwiedzający mogą zapisywać życzenia dla Ziemi na specjalnie przygotowanych kartach.
fot: Łukasz Grygiel / Nowy eksponat, tzw. kablowiec „Isaak Newton”, posiada dwie karuzele kablowe, tzw. obrotnice, mogące pomieścić ponad 10 000 ton kabli.