Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Inne Ważne

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” wzbogaciła się o nowe eksponaty

Jak powstaje wiatr? Jak ludzie wykorzystywali jego potencjał na przestrzeni wieków? Co łączy go z Morzem Bałtyckim? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na interaktywnej wystawie „Bałtyk. Morze zielonej energii”, stworzonej przez Equinor i Polenergię w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jest to pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona sektorowi offshore i zielonej energii.

Wystawa stanowi podróż w głąb Morza Bałtyckiego, prezentując proces powstawania energii odnawialnej i jej drogę do naszych domów. Centralnym punktem ekspozycji jest interaktywna makieta przedstawiająca etapy budowy morskich farm wiatrowych – od planowania, poprzez konstrukcję, funkcjonowanie i serwis. Narratorką tej części wystawy jest Krystyna Czubówna.

— W ostatnim czasie ekspozycja wzbogaciła się o nowe modele statków, które niebawem rozpoczynają prace instalacyjne. Jeden z nich to pojazd podwodny, poruszający się po dnie morskim na głębokości nawet 500 metrów i ważący tyle, co samolot pasażerski Boeing 737-800. Z kolei tzw. kablowiec, „Isaak Newton”, posiada dwie karuzele kablowe, tzw. obrotnice, mogące pomieścić ponad 10 000 ton kabli, co odpowiada wadze wieży Eiffla! Jakie jeszcze ciekawostki kryje w sobie świat morskich farm wiatrowych – o tym warto się przekonać, odwiedzając naszą wystawę – opowiada Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager, Equinor Polska.

Wystawa jest dostosowana do odwiedzających w różnych grupach wiekowych. Najmłodszych gości z pewnością zainteresuje makieta ekosystemu zbudowana z klocków LEGO. Wystawa już przyciągnęła ponad 14 000 zwiedzających.

Oprócz tradycyjnych grafik i opisów, zwiedzający mogą korzystać z interaktywnych stanowisk, realistycznych eksponatów, takich jak fragmenty kabli morskich czy wentylatory stacji transformatorowej. Specjalne symulatory pozwalają poczuć siłę wiatru, a na zakończenie zwiedzania przygotowano quiz sprawdzający zdobytą wiedzę. Każdy może także wykonać pracę plastyczną i zabrać ją na pamiątkę.

Ekspozycja obejmuje również strefę edukacyjną, gdzie odbywają się warsztaty i prelekcje prowadzone przez ekspertów z Equinor, Polenergii oraz edukatorów Narodowego Muzeum Morskiego. Wspomniane spółki realizują budowę trzech farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są w fazie przygotowań na styku morza i lądu, a ich uruchomienie planowane jest na 2027 rok.

— Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku to efekt naszych działań społeczno-edukacyjnych. Regularnie organizujemy spotkania informacyjne, a także interaktywne zajęcia z uczniami szkół podstawowych i średnich. Chcemy być obecni w codziennym życiu sąsiadów naszych inwestycji i bliskiej nam tamtejszej społeczności. Cieszymy się, że nasza ekspozycja przyciąga uwagę tak wielu mieszkańców Trójmiasta, turystów i gości. Celem tej inicjatywy było zobrazowanie idei symbiozy człowieka, natury i technologii w służbie środowisku. Mamy nadzieję, że to osiągnęliśmy – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, Grupa Polenergia.

Wystawa promuje dbałość o środowisko i efektywne wykorzystanie energii. Multimedialny ekran prezentuje sposoby oszczędzania energii w domu, a specjalna instalacja pozwala porównać zużycie energii przez różne źródła światła. Odwiedzający mogą zapisywać życzenia dla Ziemi na specjalnie przygotowanych kartach.

fot: Łukasz Grygiel / Nowy eksponat, tzw. kablowiec „Isaak Newton”, posiada dwie karuzele kablowe, tzw. obrotnice, mogące pomieścić ponad 10 000 ton kabli.

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie