Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Wiceprezes NFOŚiGW zapowiada wniosek do KE o rewizję programu FEnIKS

Wniosek do Komisji Europejskiej o rewizję programu FEnIKS i zwiększenie środków na infrastrukturę wodno-ściekową zapowiedział w rozmowie z PAP wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda.

Dodał, że pieniądze są potrzebne zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie poziom skanalizowania jest niski.

Nowa dyrektywa ściekowa przyjęta przez Radę UE w listopadzie 2024 r. zobowiązuje państwa członkowskie do zaostrzenia parametrów oczyszczania ścieków komunalnych oraz tworzenia aglomeracji (obszar, gdzie zaludnienie i/lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków komunalnych lub do końcowego punktu zrzutu – PAP) w miejscowościach liczących od jednego tysiąca mieszkańców. Celem wprowadzenie bardziej rygorystycznych norm ma być poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych oraz ograniczenie ilości zanieczyszczeń trafiających do gleby i wód gruntowych.

„Dyrektywa ma być wdrażana stopniowo, do 2045 roku, jednak samorządy i firmy wodociągowe już sygnalizują, że będą miały problemy z realizacją tak ambitnych założeń” – powiedział PAP wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda. Zaznaczył też, że o ile w dużych miastach i wielkich aglomeracjach sieć kanalizacyjna została w ostatnich kilkunastu latach rozbudowana, to w mniejszych miejscowościach widać spore zaniedbania.

Ujawniły je – jak wskazał Gajda – kontrole zbiorników bezodpływowych (szamb) przeprowadzone po raz pierwszy przez gminy na podstawie ustawowych przepisów wprowadzonych w 2022 roku. „Okazało się, że liczba zbiorników bezodpływowych w małych miejscowościach jest znacznie większa niż szacowano” – poinformował. Co gorsza, część właścicieli nie zamawiała wywozu nieczystości, tylko np. pozbywała się ich w nielegalny sposób, co powodowało, że ścieki trafiały do gleby i zbiorników wodnych. „Dopiero gdy ruszyły inspekcje, które zaczęły wystawiać mandaty za brak umów z firmami asenizacyjnymi, zaczęto zamawiać wywóz nieczystości. Wtedy okazało się, że lokalne oczyszczalnie mają niewystarczającą przepustowość, aby oczyścić dowożone ścieki” – mówił. Dodał, że „obecnie niemal nie ma dnia bez spotkań z przedstawicielami samorządów i lokalnych firm wodociągowych, którzy proszą o środki na rozbudowę oczyszczalni czy sieci”.

NFOŚiGW udziela dofinansowania gminom, spółkom komunalnym lub zakładom budżetowym spełniającym warunki naboru konkursowego, a także mającym stabilną sytuację finansową. Dotacje ze środków europejskich uzupełnia wkład własny inwestora, który również można zapewnić np. poprzez pożyczkę. +Sęk w tym, że aby ją uzyskać podmioty muszą mieć dodatni wynik finansowy. A sytuacja jest taka, że ponad 24 proc. firm utraciło w 2023 roku płynność finansową, natomiast 79 proc. zakończyło rok „na minusie” , co uniemożliwia im zaciągnięcie kredytu+ – wyjaśnił Gajda.

W jego ocenie, katastrofalna sytuacja firm wodociągowych jest m.in. efektem wstrzymania przez Wody Polskie rozpatrywania wniosków taryfowych i negatywnych odpowiedzi dotyczących podwyżek taryf w latach 2022-2023. Wiceprezes przypomniał, że na Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie spoczywa obowiązek zatwierdzania taryf co trzy lata. „A inflacja i ceny energii spowodowały, że koszty utrzymania sieci i oczyszczalni wzrosły” – zaznaczył.

Zauważył też, że małe miejscowości nie mają szans na środki z unijnego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) w perspektywie 2021-2027, ponieważ jest on dedykowany aglomeracjom większym niż 15 tys. równoważnej liczby mieszkańców (RLM). Przypomniał, że podstawą do uzyskania finansowania na infrastrukturę zbierania i oczyszczania ścieków jest Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych, który zatwierdza Rada Ministrów. „Komisja Europejska, przydzielając środki na obecną perspektywę FEnIKS, przeznaczyła na kanalizację i oczyszczalnie miliard euro i ok. 300 mln euro na poprawę jakości wody pitnej. To grosze, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie” – wskazał.

Zapowiedział, że Fundusz będzie wnioskować do KE o rewizję FEnIKS-a, ponieważ potrzeby są znacznie wyższe, tym bardziej, że aglomeracje muszą dostosować się do nowych norm. „Zwłaszcza jak kontrola zbiorników bezodpływowych ujawniła, że poziom skanalizowana naszych aglomeracji jest niższy niż wynikało z KPOŚK. Na przykład w jednej z miejscowości liczba zbiorników bezodpływowych okazała się o 2 tys. większa niż przed kontrolą, a poziom skanalizowania w gminie spadł z 98 proc. do 93 proc.” – dodał.

Wiceprezes NFOŚiGW poinformował, że do 11 kwietnia br. przedsiębiorstwa wodociągowe i samorządy mogą składać wnioski na modernizację swojej infrastruktury w ramach działania FENX.01.03 Gospodarka wodno-ściekowa. „Mam nadzieję, że uda nam się wkrótce zwiększyć budżet tego naboru z 570 mln zł do 2,2 mld zł. Czekamy na zielone światło z Komisji Europejskiej” – powiedział. Znowelizowana dyrektywa ściekowa przyjęta została przez Radę Unii Europejskiej 5 listopada 2024 r. Państwa członkowskie mają 31 miesięcy na dostosowanie przepisów krajowych.

Dyrektywa wskazuje m.in., że do 2035 r. wszystkie miejscowości liczące od 1 do 2 tys. mieszkańców muszą wyznaczyć aglomeracje, z terenu których będą zbierane i oczyszczane ścieki. Ponadto producenci środków farmaceutycznych i kosmetyków prowadzących do zanieczyszczenia ścieków komunalnych będą musieli partycypować w kosztach ich dodatkowego oczyszczania poprzez system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Do 2045 r. oczyszczalnie ścieków komunalnych będą musiały wykorzystywać odnawialną energię wytwarzaną przez te oczyszczalnie.

źródło: PAP / fot: ilustracyjne, envato.elements

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie