Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie Ważne

Dynamic Move 2025-I. Relacja z ćwiczenia marynarki wojennej

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie z 12 Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną na międzynarodowym ćwiczeniu Dynamic Move 2025-I. Było to pierwsze w tym roku sojusznicze szkolenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych, zorganizowane przez Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command) i przeprowadzone w belgijskiej Akademii Marynarki Wojennej w Ostendzie.

Dynamic Move to dowódczo-sztabowe ćwiczenie wspomagane komputerowo, w którym uczestniczyło 19 państw członkowskich NATO oraz 6 państw partnerskich. Polscy specjaliści z 8 FOW biorą w nim udział co roku. Pozwala to na regularną wymianę wiedzy i doświadczeń na różnych szczeblach dowodzenia. Jednocześnie symulacyjny charakter szkolenia zapewnia możliwość korygowania ewentualnych błędów bez realnych strat finansowych lub ryzyka dla załóg i sprzętu.

Podstawowym celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności w planowaniu i prowadzeniu operacji przeciwminowych na poziomie taktycznym. Oficerowie uczą się również efektywnego dowodzenia wielonarodowym zespołem okrętów przeciwminowych. Dynamic Move stanowi zatem świetne przygotowanie do służby w takich strukturach, jak Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Istotną częścią tegorocznej edycji było także szkolenie z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej – zwłaszcza w kontekście ostatnich aktów sabotażu na Morzu Bałtyckim. W związku z obecną sytuacją polityczną uczestnicy dogłębnie analizowali możliwe zagrożenia i sposoby ich neutralizacji.

Ćwiczenie przeprowadzono przy użyciu specjalnie zaprojektowanego systemu komputerowego, symulującego warunki zbliżone do rzeczywistych. Umożliwia on m.in. zarządzanie komponentem morskim, wyznaczanie zadań przeciwminowych, a także weryfikację scenariuszy związanych z obroną sił własnych, logistyką morską oraz zabezpieczeniem podwodnej infrastruktury. Organizatorzy podkreślają w mediach, że umiejętne dowodzenie siłami zadaniowymi na morzu to klucz do zachowania bezpieczeństwa i swobody żeglugi na kluczowych szlakach komunikacyjnych Europy.

fot: Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (Allied Maritime Command) 

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie