Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Tele-Fonika Kable dostarczyła pierwsze kable dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Realizacja projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wchodzi w kolejny etap. Equinor i Polenergia otrzymały pierwszą dostawę kabli wysokiego (HV 220 kV) i ekstra wysokiego napięcia (EHV 400 kV), przeznaczonych na lądową część infrastruktury przesyłowej obu inwestycji.

Za projekt, produkcję i dostawę kabli odpowiada Tele-Fonika Kable. Pierwsza partia obejmuje 24 bębny kablowe o łącznej masie 310 ton. To początek szerszego harmonogramu dostaw, który zakłada przekazanie łącznie ponad 120 km kabli na potrzeby obu projektów.

Kable HV i EHV zostały w całości wyprodukowane w bydgoskim zakładzie Grupy TFKable, specjalizującym się w zaawansowanych technologicznie systemach przesyłowych dla sektora energetycznego, w tym dla odnawialnych źródeł energii.

Za instalację kabli odpowiada firma Enprom. Spółka zajmie się budową czterech torów kablowych 220 kV o długości ok. 7 km, które połączą infrastrukturę morską z lądowymi podstacjami elektroenergetycznymi. Dodatkowo zbudowane zostaną dwa tory kablowe 400 kV, prowadzące do stacji PSE, oddalonej o ponad 6 km. Integralną część sieci stanowić będą również światłowody telekomunikacyjne.

Farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są częścią pierwszej fazy rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej. Znajdują się one w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Według harmonogramu, pierwsza energia elektryczna popłynie z farm w 2027 roku, a ich komercyjna eksploatacja rozpocznie się w 2028 roku.

Równocześnie Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk 1, który z mocą do 1560 MW będzie największą farmą wiatrową w polskiej części Bałtyku. Ta inwestycja, oddalona od brzegu o 81 km, jest przygotowywana do aukcji w 2025 roku.

Fot: Equinor

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie