Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

Ørsted i PGE podejmują ostateczną decyzję dotyczącą morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

Ørsted i PGE podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) dotyczącą budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Farma wiatrowa Baltica 2, zlokalizowana około 40 km od polskiego wybrzeża w pobliżu Ustki, ma zostać w pełni oddana do użytku w 2027 roku.

Inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa 50/50 pomiędzy Ørsted a największą polską spółką energetyczną – PGE Polska Grupa Energetyczna.

Baltica 2 posiada 25-letni kontrakt różnicowy (CfD) zabezpieczony przed inflacją, zawarty z polskim państwem. Inwestycja uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia oraz podpisała umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej z operatorem systemu przesyłowego PSE. Ponadto, podpisano wszystkie kluczowe kontrakty na komponenty oraz usługi związane z transportem i montażem, co znacząco redukuje ryzyko projektu.

– Dzisiejsze ogłoszenie oznacza, że jesteśmy gotowi do budowy Baltica 2 – sztandarowego projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Cieszymy się z wartości, jaką ten projekt wnosi, oferując atrakcyjny profil ryzyka i zysku. Chciałbym podziękować polskiemu rządowi za wsparcie oraz naszemu partnerowi, PGE, za wspólną pracę nad osiągnięciem tego momentu. Razem piszemy nowy rozdział w polskim sektorze energetycznym, tworząc branżę, która przez dekady będzie przynosić miejsca pracy i rozwój przemysłowy – powiedział Rasmus Errboe, Wiceprezes i Dyrektor Handlowy Ørsted.

– Morska farma wiatrowa Baltica 2, największy obecnie rozwijany projekt odnawialnych źródeł energii na Bałtyku, przyczyni się do dywersyfikacji polskiego miksu energetycznego, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i dostarczy czystszą oraz tańszą energię. Ta inwestycja stanowi istotny krok w transformacji energetycznej Polski i znacząco wesprze rozwój gospodarki, przyciągając nowe inwestycje oraz tworząc miejsca pracy – powiedział Dariusz Marzec, Prezes PGE.

– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest kluczowym elementem transformacji energetycznej Polski, wzmacniającym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jesteśmy dumni, że mimo wyzwań makroekonomicznych, wraz z naszym partnerem PGE osiągnęliśmy ten istotny kamień milowy, łącząc kompetencje największego polskiego producenta energii elektrycznej z 30-letnim doświadczeniem Ørsted jako globalnego lidera w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Baltica 2, największy projekt odnawialnej energii w historii Polski, będzie przewodzić transformacji na zieloną energię, dostarczając prąd do około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych i rozpoczynając produkcję w 2027 roku – dodała Agata Staniewska-Bolesta, Dyrektor Zarządzająca Offshore Poland w Ørsted.

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku wskazuje morską energetykę wiatrową jako kluczową technologię w dążeniu do niskoemisyjnej gospodarki. Polska zobowiązała się do zainstalowania 5,9 GW mocy wiatrowych na morzu do 2030 roku oraz 11 GW do 2040 roku.

O projekcie Baltica 2

Farma wiatrowa Baltica 2 ma zostać w pełni oddana do użytku do końca 2027 roku. Ørsted i PGE odpowiadają za cały zakres projektu, w tym za infrastrukturę przesyłową i stacje elektroenergetyczne na morzu. Port Gdańsk będzie kluczowym ośrodkiem dla przechowywania, wstępnego montażu i instalacji komponentów turbin wiatrowych.

Projekt obejmie instalację 107 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 14 MW-222 każda. Montażem turbin zajmą się firmy Cadeler i Fred. Olsen Windcarrier, natomiast Van Oord odpowiada za instalację fundamentów i stacji elektroenergetycznych na morzu.

Kontrakt CfD dla Baltica 2 będzie obowiązywał przez 25 lat, a jego wartość początkowa będzie oparta na uzgodnionej cenie z 2021 roku wynoszącej 71,82 EUR/MWh, powiększonej o skumulowaną inflację do momentu rozpoczęcia obowiązywania kontraktu. Po zakończeniu okresu CfD farma wiatrowa Baltica 2 będzie sprzedawać energię na rynku lub zawierać nowe umowy na zakup energii.

fot: ilustracyjne, envato.elements

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie