Polski Portal Morski
Aktualności

Przeładunki ropy w Naftoporcie na koniec roku przekroczą 36 mln ton

Przeładunki ropy naftowej w Naftoporcie na koniec 2023 r. przekroczą 36 mln ton – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska – Trzeciakowska. Po trzech kwartałach tego roku wyniosły one 27,4 mln ton.

Naftoport należący do PERN-u pracuje pełną mocą zapewniając Polsce bezpieczeństwo paliwowe i pełną dywersyfikację kierunków dostaw. Po 3 kwartałach 2023 to ponad 340 zbiornikowców i 27,4 mln ton ropy naftowej i paliw – przeszło 2 mln ton więcej niż w całym – dotąd rekordowym 2022 – poinformowała w środę na platformie X dawniej Twitter pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna ŁukaszewskaTrzeciakowska.

Dodała, że prognozy na koniec roku „przekraczają 36 mln ton (versus 12-14 mln ton jeszcze 5 lat temu)”.

Głównym odbiorcą ropy naftowej w Polsce jest Orlen. Koncern podaje, że w ramach strategii dywersyfikacji buduje swój portfel importowy w oparciu o dostawy ropy naftowej pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Zaznaczono, że kluczowym partnerem koncernu jest obecnie Saudi Aramco, największy producent ropy naftowej na świecie.

W 2022 r. ORLEN i Saudi Aramco podpisały strategiczne porozumienie o współpracy, które m.in. zapewnia polskiej spółce dostawy ropy naftowej w ilości wystarczającej, aby pokryć ok. 45 proc. łącznego zapotrzebowania wszystkich rafinerii Orlenu – podała spółka. 

Źródło: PAP Fot.: LOTOS

Zobacz podobne

Port Szczecin obsługuje jednostki typu Panamax

LK

Sezon żeglugowy rozpoczęty. WIR wspiera żeglarzy [WIDEO]

Daria Czaja

Straż Graniczna zatrzymała łódź rybacką z Mrzeżyna. Wykryto rażące uchybienia

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie