Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Ważne

Miliony przekazane przez Wody Polskie na bezpieczeństwo i retencję

Wody Polskie prowadzą intensywne prace modernizacyjne w całej Polsce, a wiele z nich dotyczy Pomorza Zachodniego oraz Warmii i Mazur. Nowe inwestycje mają poprawić ochronę przeciwpowodziową, zwiększyć retencję wód i zabezpieczyć mieszkańców regionów narażonych na skutki suszy i ulew.

To ponad 130 inwestycji w całej Polsce. Prace budowlane już trwają, podpisywane są kolejne umowy i ogłaszane przetargi. Dzięki rządowej dotacji oraz wsparciu dla zadań zakupowych i modernizacji obiektów do północnych regionów trafi część z przeznaczonej puli 250 milionów złotych.

W gminie Dobra, Kołbaskowie i Szczecinie trwa przygotowanie do kluczowego zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Celem jest odprowadzenie wód opadowych i roztopowych ze zlewni rzeki Bukowej oraz ochrona przeciwpowodziowa terenów zamieszkałych. Prace pozwolą poprawić przepustowość rzeki i zlikwidować miejsca, które dotychczas przy silnych opadach prowadziło do lokalnych podtopień.

W ramach zabezpieczenia zlewni rzeki Iny prowadzone są prace mające na celu poprawę przepływu wody i zmniejszenie ryzyka powodzi. Inwestycja obejmuje modernizację systemu obwałowań oraz budowę nowej przepompowni. Ochroną objęto miasta Stargard i Goleniów oraz infrastrukturę techniczną zlokalizowaną wzdłuż koryta rzeki. Działania są szczególnie istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i rosnącego ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Wody Polskie ogłosiły już 15 przetargów na realizację kolejnych prac budowlanych nad Wyspą Wolin oraz Małą Iną. Wśród nich znajdują się zadania zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża w zlewni Lewińskiej Strugi, na Wyspie Wolin oraz w obrębie Małej Iny. Projekty te mają zwiększyć zdolność retencyjną. W praktyce oznacza to lepsze zabezpieczenie przed suszą oraz możliwość wykorzystania zgromadzonej wody do celów rolniczych i komunalnych.

Jednym z zdań jest również dokumentacja projektowa dla zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni Kanału Karsiborskiego. To strategiczna inwestycja dla obszaru ujścia Odry i Świnoujścia, czyli terenu o wysokim znaczeniu hydrologicznym i gospodarczym.

Wody Polskie nie tylko inwestują w budowę i modernizację, ale też systematycznie przygotowują grunt pod kolejne zadania. Obecnie powstają dokumentacje dla 49 inwestycji, a 34 kolejne są już na etapie przetargów.

Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji dla zadania pn. „Regulacja Srebrnego Potoku” w gminie Milejewo i w Elblągu. Celem jest ograniczenie ryzyka powodziowego na tym obszarze oraz poprawa przepływu wód w newralgicznych punktach.

W ramach przygotowywanych inwestycji planowana jest również budowa zbiornika wodnego na rzece Swoszowianka w województwie warmińsko-mazurskim. Zbiornik ma zwiększyć retencję wodną regionu i ograniczyć skutki suszy, która w ostatnich latach coraz częściej dotyka mazurskie tereny rolnicze.

Wody Polskie zapowiadają, że intensyfikacja prac w regionach nadmorskich i w pasie północnym to odpowiedź na zagrożenia powodziowe, suszowe i wynikające ze zmian klimatycznych. Inwestycje mają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, ale też wspierać rozwój transportu wodnego oraz rolnictwa.

fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Po 8 latach statek Khatanga opuścił port w Gdyni

Paulina Ledzinska

Woda w polskich kąpieliskach najgorsza w Unii Europejskiej

Paulina Ledzinska

Dar Młodzieży wypłynął w dwumiesięczny w rejs

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie