Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

Silny łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej. Trwa misja gospodarcza polskich firm do Danii.

Współpraca Polski i Danii w zakresie rozwoju łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej, zarówno morskiej, jak i lądowej, nabiera tempa. Kluczowe cele tej współpracy obejmują wspólne budowanie zaplecza surowcowego i usługowego, które będzie niezbędne do realizacji projektów inwestycyjnych w nadchodzących dekadach. Misja handlowa „Wspólne budowanie łańcucha dostaw energii wiatrowej”, zorganizowana przez Ambasadę RP w Kopenhadze, Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Wind Industry Hub, miała na celu promocję polskiego przemysłu i wzmacnianie międzynarodowej współpracy w tym sektorze.

W skład polskiej delegacji liczącej ponad 50 osób weszli przedstawiciele kluczowych firm z sektora energetyki wiatrowej, m.in. PGE Baltica oraz ORLEN Neptun, a także deweloperzy morskich farm wiatrowych. Obecni byli również senatorowie zaangażowani w rozwój polskiego sektora wiatrowego, którzy aktywnie wspierają transformację energetyczną Polski.

– Transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza, a rynek energetyki wiatrowej rozwija się dynamicznie. Kluczowe jest, aby przejście na zieloną energię łączyło się z rozwojem przemysłowym i zwiększaniem zatrudnienia w całej Europie – podkreślił Władysław Komarnicki, senator RP. Dodał, że międzynarodowa współpraca to klucz do stworzenia silnego europejskiego łańcucha dostaw dla sektora wiatrowego.

Gabriela Morawska-Stanecka, senator RP, zwróciła uwagę na znaczenie energetyki wiatrowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Energetyka wiatrowa to technologiczna rewolucja, w której Polska powinna uczestniczyć na równi z innymi krajami – zaznaczyła.

Misja miała na celu nie tylko nawiązywanie nowych relacji biznesowych, ale również promocję polskiego przemysłu. Polska, z ogromnym potencjałem do rozwoju energetyki wiatrowej, ma szansę stać się istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreślił, że dynamiczny rozwój inwestycji w Polsce wskazuje na możliwość stworzenia regionalnego hubu przemysłowego. – Jeśli w pełni wykorzystamy potencjał Bałtyku, morska energetyka wiatrowa może zaspokoić nawet 57% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce – dodał.

Misja obejmowała również spotkania dyplomatyczne oraz wizyty w kluczowych miejscach związanych z przemysłem wiatrowym, takich jak fabryki Vestas i Siemens Gamesa oraz port Esbjerg. Polsko-duńska współpraca może znacząco przyczynić się do rozwoju europejskiego łańcucha dostaw i wzmocnienia polskiego sektora wiatrowego.

źródło: Polska Morska, PSEW / fot: envato.elements

Zobacz podobne

Po 8 latach statek Khatanga opuścił port w Gdyni

Paulina Ledzinska

Woda w polskich kąpieliskach najgorsza w Unii Europejskiej

Paulina Ledzinska

Dar Młodzieży wypłynął w dwumiesięczny w rejs

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie